Jak leczyć łysienie androgenowe?

Problem łysienia dotyka ponad jedną trzecią mężczyzn do czterdziestego roku życia i ponad połowę tych po pięćdziesiątce. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez OBOP kilka lat temu. Ale czy taki stan rzeczy musi się utrzymywać? Niekoniecznie. Już dzisiaj istnieje kilka świetnych metod zapobiegających nadmiernemu wypadaniu włosów. Nie musisz się martwić, że będziesz świecił łysina, o ile odpowiednio wcześnie zareagujesz.

Profolan

Istnieje wiele typów łysienia, jednak najczęściej mamy do czynienia z odmianą androgenową. To właśnie jej charakterystyką zajmę się w tym artykule. Postaram się wyjaśnić przyczyny łysienia, jego przebieg oraz parę możliwych rozwiązań tego problemu. Jeśli zastosujesz się do poniższych rad, będziesz mógł cieszyć się bujnymi włosami jeszcze przez długie lata, inni mężczyźni będą Ci ich zazdrościć.

Spis treści

Charakterystyka łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest nazywane również łysieniem typu męskiego, mimo iż może spotkać także `ty. To najczęstsza przyczyna wypadania włosów, charakteryzuje blisko 95% wszystkich przypadków. Winę za pojawienie się łysienia androgenowego ponoszą geny. Rozejrzyj się, jeśli większość członków Twojej rodziny ma problemy z wypadającymi włosami, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że dziedziczne łysienie spotyka szczególnie mężczyzn rasy białej.

łysienie androgenowe

W jaki sposób postępuje łysienie androgenowe? Z pewnością znasz mechanizmy jego działania. Wypadanie włosów zaczyna się albo od czubka głowy albo od cofającej się linii włosów, wtedy powstają tak zwane zakola. Czasem objawy te występują jednocześnie. – jak podaje abczdrowie.pl

maść na włosy

Wiele osób jest przekonanych, że winę za łysienie ponosi nadmiar testosteronu. Nie jest to jednak prawda. Tak naprawdę wypadanie włosów powoduje pochodna testosteronu, a mianowicie DHT. Większość środków na łysienie stara się powstrzymać jego działanie. DHT sprawia, że mieszki włosowe stają się osłabione, dochodzi do miniaturyzacji włosa. Ponadto skraca on fazę wzrostu włosa, przez co znacznie szybciej wypadają.

Leczenie łysienia androgenowego metodami farmakologicznymi

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na walkę z łysieniem jest skorzystanie z leczenia farmakologicznego. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu kortykosteroidy, a dokładniej kortyzon i substancje pochodne. Najważniejsze jest, podobnie jak w przypadku innych rodzajów kuracji, aby leczenie rozpocząć jak najwcześniej, wtedy szanse powodzenia znacznie się zwiększają. Lek stosowany jest w dwóch formach: maści nakładanej bezpośrednio na włosy bądź w postaci kapsułek.

tabletki na porost włosów

Niestety, leczenie kortyzolem może wywołać poważne skutki uboczne. Przy stosowaniu miejscowym może dojść do podrażnień bądź pojawienia się trądziku. Z kolei roztwór w tabletkach może nieść jeszcze groźniejsze skutki. Niektórzy mężczyźni mocno przybierają na wadze, dochodzi do zaburzeń ciśnienia, problemów ze wzrokiem czy osteoporozy. Dodatkowo może ucierpieć libido. Z tego powodu kuracja przy pomocy kortyzolu nie powinna trwać zbyt długo.

Wykorzystanie zaawansowanej technologii w leczeniu łysienia

Całe szczęście istnieją metody mniej inwazyjnego leczenia łysienia. Od jakiegoś czasu za najskuteczniejszą (oczywiście poza przeszczepem włosów) uważa się kurację przy użyciu niskoenergetycznego lasera LLLT. Zabiegi można wykonywać w specjalistycznych klinikach. Wiązka lasera doprowadza do wydłużenia fazy wzrostu włosów, dodatkowo blokuje DHT i wzmacnia włosy. Wszystko jest całkowicie bezpieczne, nie występuje ryzyko podrażnień ani żadnych innych skutków ubocznych.

Profolan

Niedawno na rynek trafił laser LLLT wbudowany w specjalny grzebień do użytku domowego. Grzebień ViviComb to prawdziwy przełom w dziedzinie leczenia łysienia. Wystarczą trzy zabiegi po 10-15 minut w tygodniu, a już po dwóch miesiącach będziesz cieszył się niebywałymi rezultatami. Nic dziwnego, że ViviComb zbiera prestiżowe nagrody oraz jest polecany przez największych specjalistów w dziedzinie wypadania włosów.