Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i jego leczenie

Wypadanie włosów dotyka blisko połowę mężczyzn w okolicach czterdziestki. To jeden z najbardziej widocznych objawów wkraczania w wiek średni. Część łysiejących osób nie zwraca na nie uwagi, uważa je za naturalną kolej rzeczy. Pozostali starają się ten proces odwrócić, nie chcą pogodzić się z końcem młodości, boją się, że stracą prezencję, mają obniżoną samoocenę. Nic dziwnego, każdy chciałby być wiecznie młody.

Profolan

Całe szczęście istnieje wiele metod leczenia łysienia, badacze z całego świata od lat próbują znaleźć sposób na przywrócenie porostu włosów. Niestety, nie ma jeszcze jednej uniwersalnej metody, chociaż jest już kilka obiecujących rozwiązań w tej dziedzinie. W poniższym artykule chciałbym zająć się omówieniem przyczyn i rodzajów łysienia, przedstawię także kilka sposobów na walkę z nim.

Spis treści

Dlaczego łysiejemy?

Wypadanie włosów zazwyczaj ma podłoże genetyczne. U zdrowego mężczyzny ilość traconych włosów zrównuje się mniej więcej z nowo wyrastającymi. Gdy równowaga ta jest zaburzona, włosy zaczynają się przerzedzać. Jeżeli wielu członków Twojej rodziny łysieje, problem ten będzie prawdopodobnie dotyczył również Ciebie.

łysienie

Dziedziczenie to nie jedyny powód, dla którego tracimy włosy. Czasem dzieje się tak wskutek przebytej ciężkiej choroby, chemioterapii czy nadmiernego stresu. Nawet nieodpowiednia dieta potrafi nieźle namieszać w gospodarce hormonalnej i w rezultacie doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Profolan

Rodzaje łysienia

Rodzajów łysienia jest kilka. Zazwyczaj mamy do czynienia z wypadaniem włosów ze względów genetycznych, jest to tak zwane łysienie androgenowe. Stanowi ono ponad 90% wszystkich przypadków. Z pewnością wiesz, jak to wygląda. Włosy zaczynają wypadać na czubku głowy, do tego dochodzi cofająca się linia włosów na czole i skroniach. Nie zawsze następuje to równocześnie, czasem jeden z czynników pojawia się znacznie wcześniej.

Łysienie anagenowe

łysienie anagenowe

Wikipedia.org podaje, że jest typowe dla osób, które przeszły ciężką chorobę bądź kurację silnymi środkami. Dochodzi wtedy do masowego wypadania włosów na całej powierzchni głowy. Zazwyczaj kojarzy nam się ten rodzaj łysienia z osobami chorymi na raka, gdyż jest wynikiem stosowania chemioterapii bądź radioterapii.

Łysienie plackowate

łysienie plackowate

Występuje niezwykle rzadko. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Włosy wypadają masowo, ale tylko na niewielkim obszarze, przypomina to dziury w serze szwajcarskim. Leczenie jest bardzo uciążliwe, w wielu przypadkach choroba sama ustępuje. – podaje doz.pl

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie łysienia jest zastosowanie domowych sposobów wykorzystywanych jeszcze przez naszych przodków. Plusem takich zabiegów jest to, że potrzebne składniki znajdziemy właściwie w każdym domu, jest to także najtańsza metoda. Niestety, tego rodzaju zabiegi nie są tak skuteczne, jak bardziej zaawansowane metody.

wcieranie jaj we włosy

Warto przed myciem głowy nacierać ją żółtkiem z jajka. Zawierają one kompleks witamin oraz całe mnóstwo minerałów, dzięki czemu świetnie powstrzymują wypadające włosy. Z kolei oliwa z oliwek ma udowodnione działanie we wzmacnianiu mieszków włosowych oraz usuwaniu łupieżu. Rozgnieciony czosnek może odstraszać zapachem, ale ma wpływ na porost włosów. To tylko niektóre ze składników przydatnych w leczeniu łysienia, jest ich znacznie więcej.

Nowoczesna technologia w leczeniu łysienia

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonano co najmniej kilka przełomów w dziedzinie leczenia łysienia. Moim zdaniem najważniejszym odkryciem było zastosowanie lasera niskoenergetycznego LLLT. Kiedyś był tylko dostępny w profesjonalnych klinikach, ale od czasu wprowadzenia na rynek grzebienia ViviComb możesz cieszyć się jego właściwościami w domu. Urządzenie wygląda jak trochę przerośnięty grzebień promieniujący światłem laserowym. Jego zadaniem jest przedłużenie fazy wzrostu włosa i odwrócenie procesu miniaturyzacji. Dzięki temu włosy stają się znacznie grubsze i gęstsze. Pojawiają się nawet w miejscach, gdzie już dawno świeciła łysinka. Moim zdaniem to najlepszy produkt na wypadające włosy, jaki pojawił się na rynku w ostatnich latach.

Profolan