Jak schudnąć 10 kg bądź więcej? Poznaj skuteczne metody!

Brzmi jak spore wyzwanie i faktycznie dla wielu osób może takowym być. Jak schudnąć 10 kg (a nawet więcej)? Na co trzeba zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać? O tym w poniższym poradniku.

Spis treści

 1. Dlaczego warto schudnąć 10 kg?
 2. Czy każdy może schudnąć 10kg?
 3. Po pierwsze ilość posiłków w ciągu dnia
 4. Pilnujcie ilości i jakości węglowodanów
 5. Woda, woda i raz jeszcze woda
 6. Jedzcie śniadania
 7. Ostrożnie z owocami
 8. Pamiętajcie o relaksie i odpoczynku
 9. Czasem możesz się złamać
 10. Regularny wysiłek pozwala szybko schudnąć
 11. Co jeść, aby pozbyć się nadwagi?

Dlaczego warto schudnąć 10 kg?

Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi dla lepszej sylwetki. I oczywiście aspekt wizualny dla wielu osób ma największe znaczenia Ale w kontekście odchudzania warto podnieść jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze te związane z psychiką. A dokładniej samooceną i problemami w relacjach z ludźmi. Nadwaga bardzo mocno uderza w te pierwszą. Efektem może być osłabienie a nawet zaniechanie relacji z ludźmi.

dlaczego warto schudnąć

Druga – niemniej ważna kwestia – to zdrowie fizyczne. Mimo tego, że od wielu lat wiadomo jaki wpływ ma nadmiar kilogramów wciąż wiele osób nie zwraca na to uwagi. Albo zakłada, że negatywne skutki nadwagi ich nie dotyczą. Błąd – dotykają każdego.

Negatywny wpływ nadwagi:

 • Schorzenia pęcherzyka żółciowego
 • Zwiększone ryzyko miażdżycy
 • Zwiększone ryzyko zawału
 • Choroby sercowo – naczyniowe
 • Problemy z układem kostnym
 • Problemy z układem pokarmowym

A to tylko wycinek tego co nadmiar kilogramów robi z naszym organizmem. I dlatego właśnie należy się ich pozbyć. Może od razu schudnąć od razu 10 kilogramów? Dlaczego nie. Jak więc się do tego zabrać?

Czy każdy może schudnąć 10kg?

Oczywiście, że tak. Różne będą tylko sposoby i czas. Trzeba też wziąć pod uwagę kwestie indywidualne. Tutaj za przykład posłuży wiek. Im starsi jesteśmy, tym uzyskanie wymarzonej wagi będzie trudniejsze. I też na inne aspekty trzeba będzie zwrócić uwagę, niż wtedy, gdy mamy te dwadzieścia parę lat. Podobnie wygląda to w przypadku płci. Kobiety muszą zwrócić uwagę na inne kwestie związane chociażby z jadłospisem.

Po pierwsze ilość posiłków w ciągu dnia

Tutaj zasada jest niezmienna od lat. 5 posiłków w ciągu dnia. Ewentualnie cztery. Starajcie się jednak trzymać pierwszej wersji. 3 główne posiłki i dwa razy w ciągu dnia przekąski. Z całą mocą należy to podkreślić. Posiłki pod postacią przekąsek tylko dwa razy w ciągu dnia. Musicie unikać podjadania między wyznaczonymi porami. W ten sposób mocno utrudnisz sobie schudnięcie 10 kilogramów. Ba. Możesz w ogóle mieć problem z jakimkolwiek zrzuceniem wagi.

ilość posiłków w ciągu dnia

Pilnujcie ilości i jakości węglowodanów

To bardzo ważne, jeśli chcecie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Najlepiej aby w ciągu dnia węglowodany pojawiały się w dwóch głównych posiłkach. Jest też „szkoła” odchudzania, która wskazuje, że mogą być one obecne w 3, ale w ostatnim powinno ich być najmniej.

węglowodany

Druga sprawa to oczywiście wspomniana jakość. A dokładnie źródła z których będziecie je pozyskiwać. Produkty muszą być zdrowe. W ciągu dnia w głównych posiłkach stawiajcie przede wszystkim na węglowodany złożone. Dadzą one między innymi energetycznego kopa. A ten w czasie odchudzania jest niezbędny.

Woda, woda i raz jeszcze woda

Jej część dostarczycie z posiłkami. Chociażby z warzywami i owocami (do tych ostatnich jeszcze wrócimy). Ale oprócz tego musicie jej sporo pić. Nie soki i napoje. Nie kupne wody o smaku owocowym (ile jest w nich cukru, którego musicie unikać…). Zwykłej wody. Jeśli decydujecie się na kupną mineralną, to lepiej bez gazu.

woda

Jedzcie śniadania

Nie ma żadnego „omijania” tego posiłku. On startuje metabolizm. To od niego zależy Wasze samopoczucie. A jeśli to ostatnie będzie złe, to możecie zapomnieć o schudnięciu. Nie tylko 10 kilogramów. W ogóle możecie mieć problem z pozbyciem się wagi. Śniadanie pozwoli uniknąć zbyt dużego obiadu. Albo podjadania między posiłkami.

śniadanie

I uwierzcie – jedzenie śniadania pozwoli szybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oczywiście istotne jest to co znajdzie się na talerzu. Jeśli nie macie zbyt dużych wymogów, to może być „zwykła” owsianka. Ciekawym i modnym ostatnio rozwiązaniem są śniadania tłuszczowo – białkowe. Dają one sytość na dłużej. I jak wskazują zwolennicy wspomagają skuteczne odchudzanie.

Ostrożnie z owocami

Z jednej strony są one pewną nagrodą, ale też zastępstwem dla słodyczy, które na diecie trzeba wyrzucić. Bardzo często pojawia się „motyw” jedzenia ich bez ograniczeń. No bo przecież owoce są zdrowe. Oczywiście, ale zawierają cukry proste. A tych w czasie diety należy się wystrzegać. Jeśli więc chcecie schudnąć 10 kilogramów ostrożnie z owocami.

Oczywiście mogą być one pomocne. Nie tylko dlatego, że zastępują słodycze. Takie na przykład jabłka (akurat zaczął się na nie sezon) są świetnym źródłem błonnika. O tym, że bez niego skuteczne odchudzanie jest niemożliwe na pewno doskonale wiecie.

owoce

W czasie walki z nadmiarem kilogramów starajcie się unikać bananów. Szczególnie tych „mocno” dojrzałych. To bomba cukrowa.

Pamiętajcie o relaksie i odpoczynku

Te dwie kwestie naprawdę mają ogromne przełożenie na skuteczne schudnięcie. 2, 5 czy 10 kilogramów. Na początek sen. Tutaj zasada jest dość prosta. Jeśli nie będziecie się wysypiać, może zapomnieć o szybkim zrzuceniu nadwagi. Organizm w takiej sytuacji zaczyna zdecydowanie gorzej działać. Z jednej strony pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią. Ale źle zaczyna też działać metabolizm. Po prostu zwalnia. A wraz z nim utrata kilogramów. Pamiętajcie więc o regularnym śnie.

odpoczynek

Bycie na diecie wiąże się z wyrzeczeniami i koniecznością utrzymania pewnego reżimu. A to nie wpływa zbyt dobrze na nasz nastrój. I właśnie dlatego musicie zadbać o relaks. Czy to będzie książka, czy serial – mniej istotne. Ważne, aby takie zajęcie pozytywnie wpływało na Wasze samopoczucie.

Czasem możesz się złamać

Naprawdę. Nic się nie stanie. Oczywiście przy założeniu, że nie będzie to codziennością na diecie. To, że zjecie tego batonika czy ciastko nie spowoduje od razu powrotu do poprzedniej wagi. Warto mieć tego świadomość i nie poddawać się w sytuacji w której faktycznie zdarzy się Wam taka wpadka.

cheat day

Co oczywiście z drugiej strony nie może być wymówką do ciągłego podjadania. Tak nie tylko nie schudniecie 10 kilogramów, ale przybędzie Wam tkanki tłuszczowej. Bardziej chodzi o to, abyście nie poddawali się w momencie, kiedy zdarzy się taka sytuacja.

Regularny wysiłek pozwala szybko schudnąć

I to nie tylko 10 kilogramów. Generalnie sprawa jest dość prosta. Jeśli chcecie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej musicie wstać z foteli czy od biurka. I zacząć ćwiczyć. Wybór aktywności to już inna sprawa. Kierować się przy tym powinniście dwiema sprawami.

regularna aktywność fizyczna

Po pierwsze ma Wam sprawiać przyjemność. Aktywność fizyczna do której będziecie się musieli zmuszać bardzo szybko zostanie zarzucona. A nie o to tutaj chodzi. Po drugie forma aktywności powinna być dostosowana do Waszych możliwości. Również kondycji. To ma Wam sprawiać przyjemność, a nie prowadzić do frustracji. W ten sposób zmniejszacie również ryzyko kontuzji i przerwania w ten sposób planu „Schudnę 10 kilogramów”.

Co jeść, aby pozbyć się nadwagi?

Wbrew pozorom jadłospis wcale nie musi być monotonny. Zresztą takiego właśnie menu powinniście unikać jak ognia. Nie tylko nie pomoże Wam on schudnąć 10 kilogramów, ale nawet 3 czy 4.

Na pewno w menu powinni się znaleźć produkty pełnoziarniste. Chodzi tutaj między innymi o kasze. Mogą się on stać podstawą obiadów. W menu znajdzie się też miejsce dla razowego makaronu i brązowego ryżu. Chleb „biały” zamieńcie na pełnoziarnisty. Uważajcie, bo ciemne pieczywo bywa oszukane. Jest zrobione ze zwykłej.

Oczywiście w menu nie zabraknie warzyw. W lecie korzystacie w zasadzie ze wszystkiego co jest dostępne. Ważne jest to w jakim towarzystwie te warzywa się pojawią. Najprostszy przykład. Żółta i zielona fasolka są jak najbardziej wskazane. Ale już podsmażona na oleju bułka tarta jako dodatek niekoniecznie.

Zima i brak dostępu do świeżych warzyw nie powinien być wymówką. Z powodzeniem na diecie można wykorzystać mrożonki. Czy to przygotowane samemu czy też kupowane. Kolejnym ważnym składnikiem diety, która pozwoli Wam szybko schudnąć 10 kilogramów będzie białko. Jego źródła to przede wszystkim produkty pochodzenia mlecznego, jajka, ale także drób i cielęcina. W menu nie może również zabraknąć morskich ryb. Nie dość, że są one źródłem białka, to dostarczą również kwasów tłuszczowych Omega. Niezbędnych w czasie diety i nie tylko (sprawdźcie sobie wyniki badań ich wpływu na organizm).