Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów? Sprawdzone porady

To problem z którym zmaga się wiele dla kobiet. Piękną i zadbana fryzura to powód do dumy. Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów? Przydadzą się w tym poniższe wskazówki.

Spis treści

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Aby skutecznie walczyć z tym problemem, najpierw trzeba koniecznie poznać najczęściej występujące jego powody. Zwykle taka sytuacja jest efektem działania jedynie kilku przyczyn. Chociaż włosy można tracić w wyniku działania wielu czynników. Skupimy się jednak na tych najczęściej występujących.

Przyczyny wypadania włosów w dużych ilościach:

 • Nieprawidłowa dieta (uboga w witaminy i pierwiastki istotne dla fryzury)
 • Nadmierna stylizacja (niszczy i osłabia włosy)
 • Pora roku (fryzura często osłabiona jest po zimie)
 • Zbyt częste farbowanie
 • Czas po urodzeniu dziecka
 • Choroby

Znajomość powodów problemów z fryzurą pozwoli opracować plan walki z nimi. Jego główną cechą powinna być kompleksowość działań.

Nadmierne wypadanie włosów – zmiana diety

Bardzo częstą występującą przyczyną (nie bez powodu została wymieniona na pierwszym miejscu) jest niedobór pewnych składników w jadłospisie. Zwykle taki problem pojawia się w czasie odchudzania. Nie tylko radykalnego, przez głodówki.

Menu, które pomoże fryzurze powinno być przede wszystkim pełne „dobrego” jedzenia. Należy wyrzucić wszelkie produkty szkodzące organizmowi. To między innymi tłuste jedzenie. A także produkty wysoko przetworzone. Dobrym tropem przy tworzenie diety dla włosów jest wybór zdrowego jedzenia. Pozytywnie wpływa ono na cały organizm (a więc i na mieszki).

przyczyny wypadania włosów

Oprócz tego w jadłospisie powinny się znaleźć pewne witaminy i pierwiastki. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupą, to istotne z perspektywy włosów są przede wszystkim cynk, siarka i krzem. Każdy z nich bezpośrednio wpływa na kondycję mieszków, a więc całej fryzury. Pierwszy z wymienionych można znaleźć między innymi w owocach morza. Uczulenie na te ostatnie „ nie eliminuje” cynku z diety dla włosów. Pierwiastek ten jest obecny w kaszy gryczanej i pestkach dyni. Siarka to między innymi warzywa – kalafior, brokuły i czosnek. To niezwykle istotny pierwiastek w czasie walki z nadmiernym wypadaniem włosów. [1]

Ostatni z wymienionych minerałów – krzem, jest zwykle dostarczany przez czosnek, ziarna zbóż i owoce. Nie są one najbogatszym źródłem tego pierwiastka. O nim później. Jeśli chodzi o witaminy niezbędne fryzurze, to zwykle wymienia się grupę B, a do tego beta-karoten i kwas askorbinowy. Akurat z ich źródłami w diecie nie będzie problemu. Tak naprawdę wystarczy włączyć do menu warzywa i rośliny strączkowe.

Domowe sposoby na nadmierne wypadanie włosów

Wybór jest naprawdę duży. Większość z takich domowych metod pielęgnacji fryzury charakteryzuje brak skutków ubocznych. Nie zwalnia to jednak ze sprawdzenia wcześniej takiej sposobu np. na na skórze wewnętrznej części ręki. Pewność przede wszystkim.

Przeglądając blogi, ale też fora internetowe w poszukiwaniu domowych sposobów na nadmierne wypadanie włosów, można zauważyć, że zwykle przywoływanych jest kilkanaście. To oczywiście te najchętniej stosowane.

Jednym z takich skutecznych domowych sposobów na wypadanie włosów jest wcierka z nasion kozieradki [2]. Te ostatnie można kupić w sklepie zielarskim. Produkt powinien być w formie proszku. Dwie łyżeczki nasion zalewamy wrzątkiem (200-300 ml). Po 10 minutach całość należy przecedzić. Uzyskany płyn wciera się w skórę głowy. Można go trzymać około 7 dni (koniecznie w lodówce). Pierwsze efekty powinny się pojawić po 14 dniach.

łysienie u kobiet

Kolejnym często wymienianym domowym sposobem jest płukanka z pokrzywy i skrzypu. Obie te rośliny są jednymi z najlepszych źródeł wspominanego wyżej krzemu. Przygotowanie takiej płukanki jest banalne. Potrzebujemy po łyżce suszu pokrzywy i skrzypu. Należy je zalać wrzątkiem (około pół litra). Odczekać aż całość się zaparzy i oczywiści wystygnie. Taką płukankę najlepiej stosować podczas mycia włosów.

Jeśli problemem jest nadmierne przesuszenie fryzury, rozwiązaniem może być domowa maseczka nawilżająca. Dzięki niej można ograniczyć nadmierne wypadanie włosów. Do takiej maseczki wystarczy zainwestować w awokado. Ważne, aby było ono bardzo dojrzałe. Należy rozgnieść miąższ owocu. Uzyskaną „papkę” nakłada się na włosy i skórę głowy. Przyda się też folia spożywcza. Nakłada się ją na głowę. Dodatkowo przykrywamy ją ręcznikiem. Po około pół godziny należy umyć głowę.

Zioła wspomagające fryzurę

Te również zalicza się oczywiście do domowych sposobów na nadmierne wypadanie włosów. Jest ich jednak na tyle dużo, że stanowią odrębną grupę rozwiązań. Rośliny te działają na wielu poziomach. Część z nich kompleksowo uderza w wiele przyczyn wypadania włosów naraz. Inne działają na konkretnym „wycinku”. Dwie z tych roślin zostały wymienione wyżej. Ale nie są one jedyne.

łysienie u kobiet

Bambus zwyczajny jest niezwykle cennym źródłem krzemu. To roślina, która ratuje włosy na kilka sposobów. Po pierwsze – na zewnątrz. Stosowana jest jako płukanka. Dzięki niej fryzura może odzyskać blask. Drugi sposób – to dostarczanie ważnych składników bezpośrednio do mieszków włosowych.

Bambus zwyczajny jest jednym z 16(!) składników znajdujących się w tabletkach na wypadanie włosów dla kobiet Locerin. To obecnie najchętniej wybierany preparat chroniący i pielęgnujący w kompleksowy sposób fryzurę. Pełna lista składników jest dostępna na oficjalnej stronie producenta.

Korzyści z wyboru Locerin:

 • Naturalny sposób na powstrzymanie wypadania włosów
 • Kompleksowe nawilżanie i odwilżenie fryzury
 • Porost nowych włosów
 • Regeneracja zniszczonej fryzury
 • Naturalny blask i koniec z rozdwojonymi końcówkami
 • Zachowanie naturalnego koloru włosów

Locerin

Czytaj na oficjalnej stronie producenta!

Kolejną rośliną – ona również znajduje się w preparacie Locerin – jest Lucerna siewna. Jej działanie skupia się przede wszystkim na rekonstruowaniu wewnętrznych struktur włosa. Dzięki temu fryzura staje się w widoczny sposób „pełna”. Lucerna siewna pozwoli na pozbycie się problemu łamliwych i cienkich włosów. Wspomaga też ona utrzymanie naturalnego koloru fryzury.

Tatarak – roślina, która również jest wymieniana w kontekście walki z nadmiernym wypadaniem włosów [3]. Przede wszystkim wzmacnia on fryzurę. To jedna kwestia. Tatarak chroni skórę głowy przed chorobami, które ją atakują. Mowa tutaj między innymi o łojotokowym zapaleniu skóry, a także łupieżu. Z tataraku zwykle przygotowuje się płukankę.

Sok z brzozy polecany jest przede wszystkim na infekcje górnych dróg oddechowych. Jako sposób na ochronę odporności organizmu. Szczególnie przydatny w okresie jesienno – zimowym. Sok z brzozy ma też właściwości, które wspomagają fryzurę. Po pierwsze wzmacnia on mieszki. To ogranicza wypadanie włosów. Brzoza wspomaga również skórę głowy.

Ostatnią, ale wcale nie najmniej skuteczną rośliną jest czarna rzepa. Obecnie nieco zapomniana, ale jeszcze 100 lat temu stosowana przez nasze prababki właśnie do ratowania fryzury. Sok z czarnej rzepy wspomaga mikrokrążenie w skórze głowy. Dzięki temu inne – istotne dla fryzury – składniki docierają do niej szybciej i działają w „pełny sposób”. To pozwala ograniczyć nadmierne wypadanie włosów.


 1. Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017;7(1):1–10. Published 2017 Jan 31. doi:10.5826/dpc.0701a01
 2. Gupta M, Mysore V. Classifications of Patterned Hair Loss: A Review. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(1):3–12. doi:10.4103/0974-2077.178536
 3. Calamus: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning – WebMD.com