Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży? Sprawdź 5 powodów

Pozbycie się nadmiaru kilogramów po urodzeniu dziecka, to spore wyzwanie. Między innymi przez pewne czynniki, które powodują, że nie można schudnąć po ciąży. Jakie są powody takiej sytuacji? I w jaki sposób pozbyć się nadwagi po ciąży?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. Zaczniemy od kwestii, która powinna się pojawi za każdym razem, gdy mowa o odchudzaniu po ciąży. W żadnym wypadku nie należy tego robić zaraz po urodzeniu. Specjaliści wskazują, że najlepszym czasem, będzie okres po zakończeniu karmieniu piersią.

nutrigo lab burner

Znajdziecie oczywiście w sieci osoby przekonujące, że nie ma się co przejmować i zabrać za odchudzania zaraz po urodzeniu dziecka. Ale naprawdę to nie jest dobry pomysł z wielu powodów. A teraz skupimy się na pytaniu „Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży?”. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale zajmiemy się tymi najczęściej występującymi.

Spis treści

  1. Nadmiar stresu i niedobór snu
  2. Nadmiar jedzenia
  3. Brak aktywności
  4. Przyzwyczajenia z ciąży
  5. Brak motywacji
  6. Odchudzanie po ciąży – wskazówki

1. Nadmiar stresu i niedobór snu

To w zasadzie dwie możliwe przyczyny problemów ze schudnięciem po ciąży, natomiast umieszczamy je w jednym podpunkcie. Z bardzo prostego powodu. Zwykle występują razem. Ba, jeden może „napędzać” drugi. Przedłużający się brak snu powoduje podniesienie się poziomu stresu. W drugą stronę działo tak samo.

stres

O tym skąd biorą się problemy ze snem i nadmiar stresu po ciąży nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Natomiast istotną kwestią jest to, jak wpływa to na problemy związane ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów. Niedobór snu, zwłaszcza taki, który się przedłuża, powoduje rozregulowanie pracy organizmu. W tym również układu pokarmowego. Efekt to między innymi spowolniony metabolizm.

Nadmiar stresu jest związany z wysokim poziomem kortyzolu. I to po pierwsze – powoduje zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, a także w okolicach szyi i na twarzy. Po drugie wysoki poziom kortyzolu zwiększa zapotrzebowanie organizmu na „coś słodkiego”. Efekt jest łatwy do przewidzenia. Natomiast warto zaznaczyć, że są osoby, które przez nadmiar stresu chudną, a nie tyją.

2. Nadmiar jedzenia

Tak po prostu. Zwykle w czasie karmienia piersią młoda mama dba o to, aby na talerzu lądowały zdrowe i pełnowartościowe posiłki. I oczywiście to bardzo dobrze. Nikogo nie namawiamy, aby robił inaczej. Natomiast może dojść do sytuacji w której tego jedzenia będzie po prostu za dużo. Bardzo często jest tak, że zdrowe produkty łączone z takimi niekoniecznie pochwalanymi przez dietetyków. Ale za to przynoszącymi nieco „ulgi”.

I to bardzo często mści się potem dodatkowymi kilogramami. Jednocześnie może Ci to znacznie utrudnić schudnięcie po ciąży. A na pewno znacząco cały proces wydłużyć.

3. Brak aktywności

Oczywiście w żaden sposób nie dezawuujemy ilości pracy jaka czeka matkę po urodzeniu dziecka. A także formę aktywności jaką są codzienne spacery ze swoją pociechą. Natomiast właśnie w związku ze wspomnianą pracą i przede wszystkim zmęczeniem, mało kto ma ochotę na nieco bardziej rozbudowaną formę aktywności. Taką, która w znaczący sposób ułatwia schudnięcie. Nie tylko po ciąży. Dlatego do samego wyboru aktywności fizycznej trzeba będzie się dobrze przygotować. Przede wszystkim przyda się wiedza o tym, co można robić po urodzeniu dziecka, a czego lepiej unikać.

brak aktywności fizycznej

4. Przyzwyczajenia z ciąży

Te dziewięć miesięcy może bardzo przemeblować Twój dotychczasowy tryb życia. Z osoby, która dbała o linię (również pod kątem aktywności), możesz zmienić priorytet o 180 stopni. I po raz kolejny powtórzymy. Nie ma w tym,a nic złego, ani nienormalnego. Takie przyzwyczajenia mogą dotyczyć sposobu odżywiania.

I niekoniecznie mamy tutaj na myśli przysmaki w stylu ogórków kiszonych z czekoladą:). Natomiast ilość jedzenia, a także zwiększoną liczba posiłków, która w czasie ciąży jest zwykle rzeczą naturalną, przez te dziewięć miesięcy, może stać się czymś, od czego nie będziecie chciały uciec. A to niestety może skutkować problemami. Między innymi związanymi z tym, że nie uda się Wam schudnąć po ciąży.

przyzwyczajenia z ciąży

Oczywiście takie „budowane” przez 9 miesięcy przyzwyczajenia będzie można później zmienić. Natomiast często właśnie jest to na tyle dużym problemem, że nie ułatwia pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej po urodzeniu dziecka.

5. Brak motywacji

A w zasadzie szerzej ujmując ten temat brak sił na to, aby zadbać o sylwetkę po ciąży. Bo nie można go spłycić jedynie do braku motywacji wynikającej ze wspomnianego wyżej zmęczenia. To mogą być bardzo poważne problemy, „ocierające” się nawet o depresję. Natomiast faktem jest, że bardzo często ten brak motywacji po prostu wynika z niedostatku sił, ale też czasu, jaki należałoby przeznaczyć na proces zrzucania nadwagi.

nutrigo lab burner

W związku z opisanymi wyżej powodu przez które nie można schudnąć po ciąży, pojawia się pytanie: czy można coś zrobić? Tak można. Trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Odchudzanie po ciąży – wskazówki

Pierwsza i też najważniejsza brzmi – nie rób niczego na siłę i bez zastanowienia oraz odpowiedniego zaplanowania. Nie miotaj się z jednej diety odchudzającej w drugą, bo możesz sobie jedynie zaszkodzić.

Kolejna zasada i jednocześnie wskazówka brzmi – musi być bezpieczne. Oznacza to między innymi unikanie przedłużających się głodówek. To nie sprzyja odchudzaniu – w dłuższej perspektywie, ale przede wszystkim zdrowiu. I koniecznie miej to na uwadze.

Twój jadłospis po ciąży powinien być przede wszystkim zdrowy. I już samo to będzie pierwszym krokiem do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która pojawiła się przez dziewięć miesięcy. Menu musi być odpowiednio zbilansowane. Zawierać wszystkie najważniejsze składniki, jak również pierwiastki i witaminy. Również tych, które usprawnią schudnięcie po ciąży. Z pierwiastków warto tutaj wymienić cynk, magnez i chrom.

zdrowa dieta

Jeśli chodzi o witaminy wspierające skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, to przede wszystkim jest grupa B. Obecna w wielu produktach (np. w roślinach strączkowych, kaszach). Swoistym pogromcą tkanki tłuszczowej jest witamina C. Przy okazji wspomaga ona odporność. A o tym jak duże znaczenie ma to przy małym dziecku, wie każdy.

Jak powinno wyglądać menu:

  • Zielone i czerwone warzywa
  • Gruboziarniste kasze
  • Makarony pełnoziarniste i brązowy ryż
  • Ryby morskie
  • Drób
  • Orzechy

To oczywiście jedynie przykład. Aczkolwiek, jeśli chcesz się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej warto w te produkty zainwestować. Czego z kolei unikać w menu? Lista nie jest aż tak długa.

W czasie diety unikaj:

  • Fast food
  • Parówki, konserwy itp.
  • Duża ilość słodyczy
  • Produkty z białej mąki
  • Potrawy smażone na głębokim tłuszczu

Co z aktywnością fizyczną? Częściowo problem został poruszony już wyżej. Pierwsza forma ruchu po urodzeniu dziecka to spacery. Je spokojnie można zacząć już po kilku dniach. Na trening najlepiej zdecydować się – na początku o niewielkim natężeniu – po kilku tygodniach. Natomiast warto tutaj zaznaczyć, że wiele w tym drugim wypadku zależy od kwestii indywidualnych. I naprawdę trzeba mieć to na uwadze.

Na pewno na początku (mniej więcej po miesiącu) warto zdecydować się na ćwiczenia, które nie będą obciążały kręgosłupa. To może być chociażby pilates. Następnie wprowadź ćwiczenia areobowe. Dzięki nim podkręcisz spalanie tkanki tłuszczowej. Nie zabieraj się natomiast za mięśnie brzucha. To znaczy nie od razu. Jeśli chcesz zawalczyć o figurę zaraz po urodzeniu dziecka, to z tą partią mięśni poczekaj około 2 miesięcy. I też, jak już zaczniesz ją ćwiczyć nie przeciążaj.

Jeśli chcesz schudnąć po ciąży pamiętam również koniecznie o regeneracji. Bez niej może być bardzo trudno. Nie jesteś robotem. 9 miesięcy ciąży zrobiło swoje. Po pierwsze będziesz teraz potrzebować więcej czasu na regenerację i odpoczynek. Po drugie jak już wspomnieliśmy nie zaczynaj odchudzania od razu po porodzie. Te pierwsze kilka tygodni niech będą czasem przeznaczonym na regenerację organizmu.