Awokado na odchudzanie. Jakie ma właściwości i czy pomaga schudnąć?

To owoc, który w ciągu ostatnich kilku lat zrobił zawrotną karierę wśród zwolenników zdrowego życia. A czy awokado pomaga w czasie odchudzania? Jakie ma właściwości? Odpowiedzi na te pytanie (i wiele więcej) znajdziecie poniżej.

Spis treści

 

Czym jest awokado?

Zaczniemy od (spokojnie niewielkiej) dawki wiedzy z encyklopedii. Prawidłowa nazwa naszego dzisiejszego bohatera brzmi Smaczliwka wdzięczna. Uroczo prawda?:) Drzewo, który „rodzi” owoce jest wiecznie zielone. Pierwotnie rosło wyłącznie w południowej części Meksyku. Z tego terenu rozprzestrzeniło się ono między innymi do Ameryki Północnej. Jeśli będziecie zwiedzać Amerykę Południową również zauważycie to drzewo.

awokado co to jest

Sam owoc jest bardzo chętnie wykorzystywany w wielu kuchniach. I tak na przykład w Meksyku pod postacią sosu (guacamole – na pewno słyszeliście). W Japonii jest z niego przygotowywane wegetariański sushi. Ale awokado ma również właściwości wykorzystywane w medycynie naturalnej, jak również w kosmetyce. I o tym wszystkim za chwilę się przekonacie.

Jak wygląda skład awokado?

Przede wszystkim owoc ten słynie z bogactwa aminokwasów. Jest ich aż 14. Wśród najważniejszych (tych obecnych w największej ilości) są między innymi: kwasy asparaginowy i glutaminowy, luecyna, lizyna, tyrozyna i walina. Ale aminokwasy to nie wszystko co stanowi o bogactwie awokado. Jego skład naprawdę imponuje.

Jeśli chodzi o pierwiastki to prym wiodą tutaj fosfor i potas. W składzie jest również między innymi żelazo, wapń i cynk. Z witamin przede wszystkim grupa B, ale też obecny jest C, A i E. Nie można tez nie wspomnieć o najczęściej przywoływanym bogactwie awokado. Kwasy tłuszczowe, których nasz organizm potrzebuje.

Jakie właściwości ma awokado

Zanim przejdziemy do jego potencjalnego wpływu na odchudzanie, skupimy się na tym co zawdzięcza mu medycyna naturalna. Historia tego owocu jest naprawdę długa. Archeologia wskazuje na 7 tysięcy lat.

Awokado z racji obecności sporej ilości potasu jest polecany jako naturalny sposób chroniący serce i cały tak naprawdę układ krwionośny. Owoc ten kontroluje w pewnym stopniu ciśnienie. Ale to nie wszystko. Właśnie dzięki obecności potasu awokado wspomaga też gospodarkę wodną. Dodatkowo wpływa na pracę mózgu.

awokado właściwości

Nie można – opisując właściwości awokado – nie wspomnieć o silnych przeciwutleniaczach. Te ostatnie przede wszystkim radzą sobie z nadmiernymi ilościami wolnych rodników. A są one groźne.

Wolne rodniki między innymi:

  • Prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych (miażdżyca)
  • Przyczyniają się do cukrzycy, nieżytu dwunastnicy i stanów zapalnych nerek
  • Przyczyniają się do nowotworów płuc, układu kostnego i narządów rozrodczych
  • Przyspieszają starzenie się skóry
  • Negatywnie wpływają na pracę mózgu

Sporo tego, a to i tak tylko wyimek negatywnego ich wpływu. Warto więc awokado umieścić w swoim jadłospisie. Kolejna jego właściwość jest związana z obecnością luteiny. Dzięki niej zadbacie o swój wzrok.

Trzeba również wspomnieć o działaniu przeciwnowotworowym awokado. To efekt obecności zdrowych kwasów tłuszczowych. W jaki sposób pomogą? Otóż dzięki nim nasz organizm zdecydowanie lepiej przyswaja likopen (znajduje się on w pomidorach). Ma on działanie przeciwnowotworowe ( o czym i ogólnie o właściwościach przeczytacie między innymi w tym miejscu).

Kolejna umiejętność awokado również pozwala utrzymać nas dłużej przy zdrowiu. Owoc ten ma wpływ na poziom cholesterolu. W największym skrócie składniki awokado pozwalają ograniczyć ilość tego określanego jako „zły”. A podnieść dobry cholesterol. Dokładniej chodzi o frakcje lipidowe.

Awokado a uroda

Działa na wygląd w dwójnasób. Po pierwsze od wewnątrz. Obecność wspomnianych przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia się skóry. Maseczka z awokado jest naturalnym rozwiązaniem na podrażnienia. To jednak nie wszystko.

awokado a uroda

Awokado świetnie nawilża skórę. Jest składnikiem wielu domowych maseczek. Zresztą wyciągi z tego owocu są również w profesjonalnych kosmetykach. Świetnie sprawdzi się jako naturalny sposób na opuchnięte oczy. Nie można też nie wspomnieć o tym, że maseczki z awokado poprawiają kondycję włosów. Naprawdę sporo właściwości.

Awokado na odchudzanie

Czas najwyższy odpowiedzieć na pytanie ze wstępu. Chociaż pewnie się już domyśliliście. Tak awokado poleca się wykorzystywać w jadłospisie w czasie odchudzania. W rozsądnych ilościach. Jak wszystko. Po pierwsze w czasie diety musicie wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Na rzecz roślinnych. I właśnie jednych ze źródeł będzie awokado.

Zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe Omega. I to przeważa pewną wadę tego owocu. Jest on dość kaloryczny. Natomiast rozsądne ilości jak najbardziej na diecie są wskazane. Zresztą wystarczy przejrzeć sobie jadłospisy, których pełno w sieci. Awokado od kilku lat zajmuje w nich ważne miejsce.

awokado a odchudzanie

W jaki sposób jeszcze pomaga na diecie? Potrafi sobie poradzić z największym – zaraz po braku motywacji – wrogiem skutecznego odchudzania. Mowa o podjadaniu. Sprawa jest prosta. Zjadając awokado, nasycicie się. A to oznacza niepodjadanie między posiłkami. Ostatnim, ale nie najmniej ważną umiejętnością wiążącą awokado z odchudzaniem jest obecność witaminy C. Ten ostatni składnik jest niezbędny w czasie walki z nadmiarem kilogramów.

Jak jeść awokado?

Przepisów jest cała masa. Bardzo często awokado wykorzystuje się jako składnik past. Można taką przygotować właśnie z tego owocu i jajka. Taką pasta świetnie sprawdzi się jako dodatek do tortilli. Wspominane wyżej guacamole może być z kolei elementem sałatki z kurczakiem i warzywami. Świetny obiad w czasie diety.

Samo awokado pod postacią kostki też bywa składnikiem sałatek. A na śniadanie można zjeść tosta z tym owocem i na przykład jajkiem sadzonym. Możliwości jest wiele.