Przyczyny powstania i leczenie trądziku pospolitego

Trądzik powstaje, gdy dochodzi do zatykania porów twarzy zbyt dużą ilością łoju, w których wykształciły się bakterie beztlenowe. Nie dotyczy on jednak tylko powierzchni skóry, problem ten sięga znacznie głębiej. Zazwyczaj objawia się pojawiającymi się intensywnie wypryskami i zaczerwienieniami.

Nonacne

Problem trądziku dotyczy zazwyczaj nastolatków, gdyż w okresie burzy hormonalnej dochodzi do różnych zmian także w skórze, mogą one powodować występowanie wągrów. Rzadziej trądzik pojawia się u dorosłych, jednak czasami także się to zdarza. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą dolegliwości jest trądzik pospolity, występuje w ponad 90% wszystkich przypadków.

Spis treści

Trądzik pospolity wśród młodzieży

Na początku okresu dojrzewania zaczynają być produkowane w zwiększonym stopniu hormony płciowe. Mają one niebagatelny wpływ na stan skóry, dochodzi w niej do pewnych zmian strukturalnych, jej naturalna gospodarka zostaje zaburzona. To główny czynnik wyzwalający pojawienie się trądziku. Zdrowie.tvn.pl podaje, że Hormony sprawiają, że zwiększa się efektywność gruczołów łojowych, rozwijają się w nich bakterie beztlenowe. Dochodzi do zatykania się porów na twarzy i w rezultacie do powstawania wyprysków i zaczerwienień. Ciężko jest wyleczyć całkowicie trądzik pospolity, ma on skłonność do nawrotów.

trądzik młodzieńczy

Inne przyczyny powstawania trądziku pospolitego

Działaniem hormonów ciężko wytłumaczyć pojawienie się trądziku w wieku dorosłym, gdy gospodarka hormonalna już się stabilizuje. Wtedy w grę wchodzi kilka innych czynników. Często przyczyną trądziku jest nieodpowiednie odżywianie, dieta bogata w tłuste i ciężkostrawne jedzenie ma zły wpływ na stan naszej cery – podaje zywienie.abczdrowie.pl.

Nonacne

Jeśli skóra już w przeszłości sprawiała problemy, należy pamiętać o odpowiedniej higienie, warto stosować mydła o odczynie obojętnym do mycia twarzy, uniknie się wtedy jej podrażnienia. Według niektórych lekarzy nadmierny stres także może skutkować w powstawaniu wyprysków. Warto ograniczyć także spożywanie alkoholu.

dieta na trądzik

Dieta przeciwtrądzikowa

Najprostszym sposobem na leczenie trądziku pospolitego jest zastosowanie kilku wskazówek dotyczących odżywiania, nie mam tu na myśli kompletnej zmiany swojego menu, jedynie kilka modyfikacji. Przede wszystkim włącz do swojej diety jak najwięcej owoców, zawarte w nich składniki świetnie oczyszczają skórę i poprawiają jej kondycję. Szczególnie polecane są cytryny i jabłka. Do obiadu staraj się zawsze przygotować jakąś sałatkę warzywną, zawierają kompleks witamin odnawiających tkanki skórne. Należy unikać tłuszczów zwierzęcych, nie musisz od razu całkowicie z nich zrezygnować, staraj się je po prostu ograniczyć wedle możliwości. Poza tym trzeba uważać na alkohol, papierosy i słodycze. Za to polecam picie piwa, zawarty w nim cynk pomaga w leczeniu trądziku pospolitego.

trądzik

Leczenie trądziku pospolitego

Istnieje wiele sposobów na kurację trądziku, w tym artykule chciałbym się raczej skupić na środkach dostępnych w sklepach i aptekach. Najpopularniejszą formą kuracji wybieraną przez konsumentów jest korzystanie z wszelkiego rodzaju kremów, maseczek, maści itp. Stosowane są miejscowo, mają na celu usunięcie widocznych efektów działania trądziku. Należy zwracać uwagę na skład tych środków, gdyż wiele z nich zawiera alkohol, który wysusza nadmiernie skórę i może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pozostałe przynoszą zazwyczaj dobre skutki, do czasu nawrotu dolegliwości. Minusem stosowania tego rodzaju środków jest to, że większość z nich nie potrafi wyeliminować źródła trądziku, a jedynie jego objawy.

Z tego powodu bardziej polecam stosowanie wszelkiego rodzaju suplementów na trądzik. Aktywne składniki nie tylko usuwają wypryski, ale także uderzają w źródło dolegliwości, dzięki czemu można pozbyć się trądziku skuteczniej. Na rynku są dostępne dziesiątki tego rodzaju środków, ja ze swojej strony polecam Nonacne, zawiera on szereg naturalnych składników, których pozytywne działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Szybko przywraca skórze naturalny stan i zapobiega nawrotom trądziku pospolitego.

nonacne

Dowiedz się więcej o Nonacne!