Objawy, przyczyny i leczenie niskiego poziomu testosteronu

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym i jest rodzajem hormonów zwanych androgenami. Testosteron jest obecny w ciałach zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale odgrywa istotniejszą rolę u mężczyzn. Powstaje w dużej ilości w ciele mężczyzny i odpowiada za wiele „męskich” cech charakterystycznych dla płci. Ciało mężczyzny wytwarza testosteron w jądrach, w których wytwarzane są plemniki.

Spis treści

Jakie są normalne zakresy lub poziomy testosteronu u mężczyzn?

Niski poziom testosteronu u mężczyzn wynosi około 300 nanogramów na decylitr, podczas gdy górna granica wynosi około 1000-1200 ng / dl. Produkcja testosteronu zaczyna przyspieszać w okresie dojrzewania, a spada w dół po trzydziestym roku życia.

Testolan

Nie ma powodu do paniki, jeśli poziom T spadnie nieco z limitu, ale jeśli spadnie w przyspieszonym tempie, powinieneś szukać profesjonalnej pomocy.

Jak często występuje niski poziom testosteronu u mężczyzn?

Badania sugerują, że 2,1% populacji mężczyzn może mieć niski poziom testosteronu. Badania wykazały również, że wskaźnik przeciętnego testosteronu spada co roku o 1% u amerykanów. Oznacza to, że 60-letni mężczyzna w 2002 roku miał o 17 procent więcej testosteronu niż 60-letni mężczyzna w 2019 roku. Oczywiście prawdopodobieństwo niskiego T są większe, jeśli mężczyzna ma nadwagę, cukrzycę lub prowadzi niewłaściwy styl życia.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu

Objawy niskiego poziomu testosteronu

Jakie są oznaki niskiego poziomu testosteronu? Istnieje wiele objawów niskiego poziomu testosteronu i możliwe, że cierpisz tylko na kilka z nich. Poniżej dziesięć typowych oznak:

1) Wypadanie włosów

wypadanie włosówWedług National Institutes of Health utrata włosów jest częstym problemem wśród dorosłych mężczyzn w USA i dotyka 50 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych. Wiele czynników może przyczynić się do łysienia typu męskiego, ale jeśli okaże się, że tak się dzieje, najlepiej sprawdzić poziomy T. Testosteron jest niezbędny do wzrostu włosów na twarzy i ciele.

źródło: https://wavenewpapers.com

Na tym polega nauka – dihydrotestosteron (DHT) powstaje z testosteronu przez enzym zwany 5-alfa-reduktazy. DHT wpływa na funkcjonowanie skóry, mieszków włosowych i prostaty. Podczas gdy badania nad wypadaniem włosów są nadal w toku, zaobserwowano związek między wrażliwością mieszków włosowych na DHT a wypadaniem włosów. Gen AR w twoim DNA odpowiada za wrażliwość mieszków włosowych na DHT. Jeśli twoje mieszki są bardzo wrażliwe, łatwo na nie wpłyną niewielkie ilości DHT, co prowadzi do wypadania włosów.

2) Niski popęd seksualny

niskie libidoTestosteron jest w głównej mierze odpowiedzialny za powodowanie aktywnego popędu seksualnego u mężczyzn. Kiedy twoje poziomy T będą niskie, odczujesz zauważalny spadek libido niż zwykle.

Wpłynie to na stosunek i masturbację w taki sposób, że czasami możesz nawet nie myśleć o tym przez długi czas. Ten problem dotyczy również twojego partnera. Więc jeśli twój popęd seksualny jest znacznie niższy niż zwykle, bez wyjaśnień, takich jak stres, wypadki lub nieodpowiedni sen, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na niskie libido.

3) Zaburzenia erekcji

zaburzenia erekcjiTestosteron pomaga w uwalnianiu tlenku azotu, który jest niezbędny do pojawienia się i utrzymania erekcji. Tak więc nieuchronnie, gdy poziom T jest niski, trudno ci będzie uzyskać i utrzymać erekcję. Będziesz także doświadczać mniej spontanicznych erekcji niż normalnie.

Innym problemem jest to, że twój popęd seksualny będzie niższy niż normalnie, co utrudnia uzyskanie erekcji. Chociaż większość przypadków zaburzeń erekcji jest spowodowana innymi problemami zdrowotnymi, możliwe jest, że niski poziom testosteronu może wpływać na sprawność seksualną.

4) Niepłodność

Niski poziom testosteronu pośrednio powoduje problemy z płodnością. Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą czasami wytwarzać zdrowe plemniki, ponieważ wytwarzanie nasienia zależy od innych hormonów.

Niski poziom testosteronu prowadzi do niskiego popędu seksualnego, co może skutkować brakiem pragnienia seksu. Zaburzenia erekcji mogą utrudniać osiągnięcie punktu kulminacyjnego, co może utrudniać proces poczęcia.

Jeśli ty i twój partner macie problemy z poczęciem, powinniście między innymi sprawdzić poziom testosteronu.

5) Osteoporoza

OsteoporozaOsteoporoza jest chorobą szkieletową, która powoduje, że kości są kruche, co czyni je podatnymi na złamania. Może być przyczyną bólu, niepełnosprawności i depresji, prowadząc do utraty niezależności i izolacji społecznej.

Źródło: Slideshare.net

Niewielka ilość testosteronu jest przekształcana w estrogen w celu ochrony kości. Ale jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości testosteronu, zatrzyma ten proces. W najgorszym przypadku może to prowadzić do osłabienia kości i osteoporozy. Być może będziesz musiał przejść testosteronową terapię zastępczą, jeśli jesteś mężczyzną, u którego zdiagnozowano tę chorobę.

6) Niska masa mięśniowa

Niska masa mięśniowaWszyscy wiemy już, że testosteron jest potrzebny do budowy mięśni, a jeśli masz niski poziom T, twoje mięśnie zamieniają się w tłuszcz lub kurczą się ze zwykłego rozmiaru.

Działa to w ten sposób, że komórki mięśniowe mają receptory androgenowe, które pozwalają na wiązanie testosteronu i utrzymanie jego siły. Bez odpowiedniego poziomu testosteronu, funkcja ta przestaje powodować degradację mięśni.

Badanie opublikowane w Curr Diabetes Rev wykazało, że otyli mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mają więcej złogów tłuszczu, szczególnie w brzuchu w porównaniu do zdrowych mężczyzn. Jest to błędne koło, ponieważ komórki tłuszczowe zwiększają produkcję enzymu zwanego aromatazą. To przekształca testosteron w estrogen, co z kolei powoduje odkładanie się tłuszczu w klatce piersiowej, biodrach i udach. Innym sposobem, w jaki niski poziom T wpływa na testosteron, jest powodowanie zmęczenia i letargu, co oczywiście zniechęci mężczyzn do ćwiczeń!

7) Zmiany nastroju i drażliwość

Zmiany nastroju i drażliwośćPewnie widziałeś, jak kobiety w twoim życiu stają się nastrojowe i poirytowane, kiedy mają okres. Ale czy wiedziałeś, że mężczyzna może się złościć również z powodu problemów hormonalnych?

Badanie z 2012 r. Wykazało, że mężczyźni z hipogonadyzmem (mężczyźni z niskim poziomem testosteronu) odczuwali względnie większą depresję.

Zespół drażliwego mężczyzny może powodować gniew, smutek, depresję, niepokój, frustrację i wiele innych problemów z nastrojem. Dotyczy to nie tylko Ciebie, ale także Twojej rodziny, przyjaciół, a nawet Twojej pracy. Niektórzy mężczyźni mogą cierpieć z powodu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, brak snu i drażliwość. Niemniej jednak te problemy mogą być spowodowane starzeniem się, chorobami, lękami i stresem. Jeśli więc nagle zmienisz nastrój, udaj się do lekarza, by to sprawdzić.

8) Zmęczenie i trudności z koncentracją

zmęczenieOptymalne poziomy testosteronu pomagają poczuć się pełnym energii i gotowym do drogi. Brak wystarczającej ilości wpłynie na ogólne perspektywy na cały dzień. Nawet jeśli dostarczysz wystarczającą ilość snu, nadal możesz czuć się zmęczony i rozkojarzony. Bardzo trudno będzie Ci zmotywować się do wejścia na siłownię. Niski poziom testosteronu może przyczyniać się do zmęczenia i znużenia, ale również brak snu może przyczyniać się do niskiego poziomu testosteronu. Jeśli przez kilka tygodni czujesz się zmęczony i nie można tego wytłumaczyć stresem lub warunkami zewnętrznymi, przyczyną może być niski poziom testosteronu.

9) Problemy z pamięcią migają

Problemy z pamięcią migająTestosteron nie tylko zapewnia mężczyznom cechy męskie, ale także pomaga w funkcjonowaniu mózgu, zwłaszcza pamięci. Badanie opublikowane w NCBI wykazało, że mężczyźni w wieku powyżej 70 lat cierpieli z powodu pogorszenia funkcji poznawczych. Nie przejmuj się jednak, zapominanie jest gwarantowanym znakiem niskiego poziomu testosteronu.. Jeśli jednak zauważyłeś, że twoja pamięć jest gorsza niż zwykle i masz do czynienia z kilkoma innymi omawianymi objawami, powinieneś zwrócić uwagę.

Testolan

10) Niewłaściwy sen

senZwiązek między testosteronem a snem jest prawie cykliczny. Jeśli poziom testosteronu w organizmie jest niski, możesz mieć problemy ze snem. I odwrotnie, jeśli jesteś pozbawiony snu, poziom testosteronu może spaść.

W badaniu przeprowadzonym przez University of Chicago Medical Center, zdrowi mężczyźni zgłosili spadek testosteronu o 10% do 15% po zaledwie tygodniu ograniczenia snu.

Przyczyny niskiego poziomu testosteronu

Niski poziom testosteronu może zwykle wystąpić z powodu wielu czynników. Jeśli poziom testosteronu spadnie poniżej 300 ng / dL, stan ten jest znany jako hipogonadyzm. Dwa podstawowe typy hipogonadyzmu to:

 • Pierwotny hipogonadyzm
 • Wtórny hipogonadyzm

Przyczyny obu są bardzo różne i zależą od różnych czynników opisanych poniżej

Pierwotny hipogonadyzm

Pierwotny hipogonadyzm występuje, gdy jądra nie wytwarzają wystarczającej ilości testosteronu. Może to być spowodowane wadą genetyczną, wypadkiem lub chorobą.

Dziedziczone warunki obejmują:

 • Niezstąpione jądra: W rzadkich przypadkach jądra nie schodzą z żołądka przed porodem
 • Zespół Klinefeltera: jest to stan, w którym mężczyzna rodzi się z trzema chromosomami: X, X i Y zamiast normalnych X i Y.
 • Hemochromatoza: obecność zbyt dużej ilości żelaza we krwi może prowadzić do uszkodzenia przysadki i jąder.

Rodzaje fizycznego uszkodzenia jąder obejmują:

 • Urazy jąder spowodowane wypadkami drogowymi
 • Zapalenie jądra świnki jest rodzajem infekcji świnki
 • Leczenie w leczeniu raka: chemioterapia lub radioterapia mogą bezpośrednio wpływać na poziom testosteronu.

Wtórny hipogonadyzm

Uszkodzenie przysadki mózgowej lub podwzgórza może powodować wtórny hipogonadyzm. Te części mózgu wpływają na wydajność jąder, które oczywiście wytwarzają testosteron.

Choroby dziedziczne lub choroby w tej kategorii obejmują:

 • Uszkodzenie przysadki z powodu narkotyków, niewydolności nerek lub małych guzów
 • Zespół Kallmanna jest chorobą, która powoduje nieprawidłowe działanie podwzgórza
 • Choroby zapalne, takie jak gruźlica, sarkoidoza i histiocytoza
 • HIV / AIDS

Nabyte okoliczności, które mogą prowadzić do wtórnego hipogonadyzmu, obejmują:

 • Starzenie się: Poziom testosteronu u mężczyzny nieuchronnie spada co roku po 30 roku życia.
 • Nadmiar tłuszczu: Nadwaga ma negatywny wpływ na prawie każdą funkcję organizmu, w tym produkcję hormonów
 • Leki: Długotrwałe przyjmowanie sterydów anabolicznych może wpływać na czynność przysadki mózgowej.
 • Długotrwała choroba: Stres fizyczny po operacji lub przedłużające się choroby mogą powodować na pewien czas wyłączenie układu rozrodczego.

Jak testować poziomy testosteronu w domu

Zrozumienie dokładnych poziomów testosteronu jest dość ważne przed podjęciem jakiegokolwiek kroku. Dlatego sugerujemy przetestowanie poziomów testosteronu w laboratorium. Jednak przed wydaniem pieniędzy na testy laboratoryjne istnieje kilka objawów, które mogą wyraźnie wykazywać zaburzone poziomy T w twoim ciele. Niektóre typowe objawy wskazujące na niski poziom testosteronu obejmują:

 • Zaburzenie depresyjne
 • Niska pewność siebie
 • Brak koncentracji
 • Zakłócony sen
 • Spadek poziomu energii
 • wzrost tkanki tłuszczowej i zmniejszenie masy mięśniowej
 • Niski popęd seksualny
 • Osteoporoza / kruche kości / złamania kości
 • Męskie piersi lub ginekomastia u mężczyzn
 • Łagodny głos
 • Mniej włosów na całym ciele u mężczyzn
 • Wzrost włosów na twarzy u kobiet itp

Poziomy T są mierzone 2 różnymi metodami i oba mają swoje własne jednostki

Badanie krwi – Ten rodzaj badania polega na pobraniu próbki krwi, która jest często pobierana przez nakłucie żyły. Jednostką miary stosowaną w badaniu krwi jest nanogram na decylitr (ng / dL).

Źródło: medicalnewstoday.com

Test na ślinę – Pobranie próbki do tego rodzaju testu jest stosunkowo łatwe. Na przykład wystarczy splunąć w rurkę. Jednostką miary użytej w teście śliny są pikogramy na mililitr (pg / ml).

Jak porównać te 2 testy?

Wyniki uzyskane z obu tych testów różnią się liczbami w różnych jednostkach miary, a zatem będą wyglądać zupełnie inaczej. Nie oznacza to jednak, że którykolwiek z testów jest niedokładny, są to tylko 2 różne metody. Zwykle dla porównania uważa się, że 1 ng / dl odpowiada 10 pg / ml. Uzyskane wyniki mogą bardzo wyraźnie pokazać, czy masz niski, normalny czy wysoki poziom testosteronu. Gdy poznasz swoje poziomy T, możesz podjąć odpowiednie kroki.

Badanie fizykalne w celu zdiagnozowania niskiego poziomu testosteronu

Niski poziom testosteronu jest łatwy do zdiagnozowania i odbywa się poprzez proste badanie krwi. Poziom testosteronu we krwi przeciętnego mężczyzny powinien wynosić od 300 ng / dl do 1200 ng / dl. Twój lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne w celu sprawdzenia wzrostu włosów, mięśni oraz wielkości i wyglądu jąder.

Zwykła diagnoza obejmuje:

 • BMI w celu sprawdzenia otyłości
 • Syndrom metabliczny
 • Nadmiernie rozwinięte piersi
 • Rozmiar i zdrowie jąder
 • Rozmiar i funkcjonowanie prostaty

Testy laboratoryjne poziomów T.

Podczas wizyty lekarskiej zostanie zebrana historia zdrowia, a lekarz przeprowadzi badanie i poszuka oznak i objawów wymienionych w tym artykule

Lekarz może zlecić następujące badania krwi:

 • Całkowity poziom testosteronu: zwykle odbywa się to o 2 różnych porach dnia.
 • Test hormonu luteinizującego, który może ujawnić przysadkę mózgową.
 • Poziom prolaktyny we krwi, aby sprawdzić problemy z przysadką mózgową lub obecnością guzów.
 • Hemoglobina we krwi lub Hgb.

Innym sposobem pomiaru lub testowania poziomów testowych jest pobranie próbki śliny, jak już wspomniano powyżej.

Pytania do lekarza

 • Jaką poprawę można zaobserwować dzięki terapii testosteronem?
 • Jaka terapia byłaby odpowiednia dla Twojego stylu życia i budżetu?
 • Czy będziesz potrzebować dożywotniej terapii testosteronem?
 • Czy są jakieś skutki uboczne terapii testosteronem?

Jak leczyć niski poziom testosteronu

Leczenie niskiego poziomu testosteronu polega na dodaniu testosteronu do krwi w różnych formach. Oto 6 sposobów leczenia niskiego poziomu testosteronu:

 • Żel – nakładany codziennie na określony obszar skóry
 • Plaster – nakładany raz dziennie na dowolną część skóry
 • Zastrzyk – wstrzykiwany co 2–4 tygodnie w klinice lub może być wykonany samodzielnie w domu
 • Żel do nosa – aplikowany do nozdrzy
 • Terapia testosteronem lub implantacja – umieszczona bezpośrednio pod skórą ramienia przez lekarza i trwa od 3 do 6 miesięcy
 • Wzmacniacze testosteronu – zawierają witaminy i minerały, które mogą zwiększyć poziom testosteronu, jeśli niski poziom T nie jest spowodowany problemami medycznymi lub genetycznymi

Jak skuteczne jest leczenie osoby z niskim poziomem testosteronu?

Możesz przestać się martwić, gdy dorośli mężczyźni w średnim wieku i mężczyźni z niskim T mają spore szanse na powrót do normy. Starsi pacjenci mogą jednak nie reagować zbyt dobrze na leczenie. Ponadto, późne rozpoznanie, kiedy już pojawiła się osteoporoza, może utrudnić leczenie.

naturalne sposoby na wyższy testosteron

Jak często mężczyzna powinien sprawdzać poziom testosteronu?

Aby upewnić się, że nic nie jest nie tak, należy sprawdzać co 5 lat po ukończeniu 35 roku życia. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na powyższe objawy, najlepiej niezwłocznie zasięgnij opinii lekarza. Po rozpoczęciu leczenia sprawdzaj swoje poziomy T co kilka miesięcy, aby upewnić się, że poziomy nie wzrosły powyżej normalnego poziomu.

Czy możesz zapobiec spadkowi poziomu testosteronu?

Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele czynników, które można przypisać niskiemu testosteronowi. Czynnikom genetycznym nie można zapobiec, a chorób takich jak rak nie można przewidzieć. To, co możesz zrobić, to prowadzić zdrowe życie, kontrolować wagę, unikać palenia i zażywania narkotyków oraz prowadzić aktywne życie. Zmiany te mogą opóźnić początek niskiego poziomu testosteronu.

Testolan

Mówi się, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie, dlatego zawsze lepiej jest zrozumieć, zrozumieć przyczynę, a następnie podjąć działania, zanim pójdzie się o krok dalej z mniejszą wiedzą.