Kreatyna – skutki uboczne i wpływ na organizm

Kreatyna jest jednym z suplementów budujących masę mięśniową. Co więcej, należy do suplementów najskuteczniejszych, na tym polu nie ma sobie równych. Jest przy tym bardzo bezpieczna. To suplement, dostępny bez problemów w każdym sklepie z odżywkami dla sportowców. Kreatyna, nie ma nic wspólnego ze sterydami i w przeciwieństwie do sterydów – praktycznie nie szkodzi.

Nutrigo Lab Mass

Spis treści

Kreatyna – szkodliwa czy nie?

Głównym skutkiem działania kreatyny jest przyrost masy ciała. Jeśli zaś chodzi o szkodliwe skutki uboczne – praktycznie nie ma takowych. Co prawda zdarzają się doniesienia, że wskutek zażywania kreatyny u niektórych osób wystąpiły problemy żołądkowe, skurcze mięśni czy ich zwiększona podatność na różnego rodzaju uszkodzenia (np. naciągnięcia), jednak są to doniesienia sporadyczne, a wymienione zjawiska trudno przypisać samej kreatynie.

kreatyna na masę

Ostrożność w suplementacji powinny zachować jedynie osoby mające problemy z nerkami, ale takie osoby nie powinny raczej uprawiać czynnie sportów (tym bardziej sportów siłowych), a to z uwagi na fakt, iż nerki są głównym filtrem organizmu, który w okresach aktywności pracuje bardzo intensywnie. – pisze serwis healthline.com

Mass Extreme

Nadmiar kreatyny jest wydalany przez organizm więc nie można jej zjeść zbyt dużo, bo organizm wykorzysta tylko tyle tej substancji ile jest mu niezbędne (i ile da radę), nic ponadto.

kreatyna dla początkujących

W kontekście sensowności stosowania kreatyny warto zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt – mianowicie taki, że w początkowych latach treningu kreatyna nie jest nikomu potrzebna. Pierwsze dwa lata uprawiania kulturystyki tak kulturystyki, tak czy inaczej, skutkują przyrostami mięśni, zanim zdecydujesz się na kreatynę poeksperymentuj przede wszystkim z metodologią treningu, a dopiero po pewnym czasie wykorzystaj kreatynę i / lub ewentualnie inne suplementy.

Umiejętnie przyjmowana kreatyna wraz z treningiem i dobrą dietą może zdziałać cuda, choć trzeba jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku kobiet suplementacja tą substancją nie daje aż takich efektów jak u mężczyzn.

Rodzaje kreatyny

Kreatyna jest dostępna w sprzedaży w postaci wielu preparatów. Początkowo najlepiej jest sięgnąć po najprostsze z nich, a później? Eksperymentować obserwując reakcje własnego organizmu. Nie ma jednego idealnego suplementu kreatynowego dla wszystkich. Każdy organizm reaguje indywidualnie, a reakcje te uzależnione są od bardzo wielu składowych (również diety i treningu).

Nutrigo Lab

Z doświadczeń aktywnych sportowców wynika, że ich organizmy najlepiej reagują na suplementy złożone. Na tym polu najlepiej sprawdza się kombinacja trzech form kreatyny w produkcie o nazwie Creadrene. Pamiętaj, że przyrosty mięśni opierają się na treningu i diecie, kreatyna i inne suplementy są jedynie dodatkami. To, że nie są szkodliwe nie znaczy, że można przyjmować je bez opamiętania, zresztą nie ma to żadnego uzasadnienia dietetycznego, sportowego czy ekonomicznego.