Jak znaleźć motywację do odchudzania? Poznaj 10 skutecznych sposobów

Nie tylko samo rozpoczęcie walki z nadwagą może być trudne. Problematyczne bywa również trwanie w niej. Jak więc znaleźć motywację do odchudzania? Przydadzą się Wam poniższe sposoby. Proste i skuteczne.

Spis treści

  1. Skuteczne odchudzanie – przygotujcie plan
  2. Motywacja do odchudzania – poważne podejście
  3. Zdrowie – najlepsza motywacja
  4. „Zewnętrzna” motywacja do odchudzania
  5. Wiedza, wiedza, wiedza
  6. Świadomość jako motywator
  7. Pochwalcie się rodzinie i znajomym
  8. Zbuduj się mentalnie
  9. Unikajcie luster
  10. Wyobraźcie sobie nowe życie

Skuteczne odchudzanie – przygotujcie plan

Od niego tak naprawdę powinno się zacząć. Oczywiście nie jest tak, że bez planu nie uda się zrzucić nadmiaru kilogramów. Natomiast określenie pewnych „wytycznych” stanie bardzo dobrą motywacją do odchudzania.

skuteczne odchudzanie plan

Co powinien zawierać taki plan? Przede wszystkim cel. Ilość kilogramów jakich chcecie się pozbyć. To najważniejsze pytanie. Czy to ma być 3, 5 a może więcej? Natomiast istotne, aby był to cel realny. W przeciwnym wypadku szybko się zniechęcicie. Plan powinien również obejmować przynajmniej przybliżony jadłospis. Warto też uwzględnić dni w których będziecie robić zakupy. To też pozwala na przykład przygotować część posiłków na zapas.

 1. Motywacja do odchudzania – poważne podejście

Co to właściwie oznacza? Najlepszą motywacją do odchudzania są wyniki. To oczywiste. Jeśli zależy Wam na smukłej sylwetce powinniście do walki z nadmiarem kilogramów podejść poważnie. Trzymać się wspomnianego wyżej planu, codziennego menu i pamiętać również o aktywności fizycznej. Zasada jest dość prosta. Jeśli się do całego procesu nie przyłożycie, to o efektownych wynikach możecie zapomnieć.

odchudzanie podejście

 1. Zdrowie – najlepsza motywacja

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego w ogóle warto schudnąć, to zdecydowanie polecamy sprawdzić czym grozi utrzymująca się nadwaga. Odbija się ona nie tylko na zdrowiu fizycznym. Cierpi na tym również psychika (zajrzyjcie koniecznie do badań o tym jak nadmiar kilogramów wpływ na rozwój stresu).

Nadwaga powoduje:

 • Zwiększone ryzyko zawału i udaru
 • Cukrzycę
 • Choroby serca
 • Problemy z układem kostnym
 • Problemy z układem oddechowy
 • Zaburzenia hormonalne
 • Nowotwory (np. jelita grubego)

Wymienione wyżej problemy zdrowotne wydają się być doskonałą motywacją do odchudzania. A wręcz powinny nią być.

 1. „Zewnętrzna” motywacja do odchudzania

Co to właściwie oznacza? To przede wszystkim kwestie związane z wyglądem. Szczupła sylwetka, brak brzuszka i „boczków”. I to naprawdę skuteczna motywacja do odchudzania. Natomiast warto mieć na uwadze jedną sprawę. Jest to sposób na rozpoczęcie całego procesu. Ale, aby się w nim utrzymać i uzyskać zaplanowane efekty, będzie Wam potrzeba czegoś więcej.

 1. Wiedza, wiedza, wiedza

Generalnie rzecz biorąc, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, musicie przyswoić sporo informacji na temat tego, jak się należy odchudzać. Czego unikać? Co należy jeść? Jakie pierwiastki, witaminy i inne składniki mają wpływ na cały proces.

wiedza o odchudzaniu

Wiedza to bardzo skuteczna motywacja w odchudzaniu. A do tego dodatkowy bonus w czasie pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Osoby, które próbują się odchudzić „na ślepo” nie wiedząc czego unikać, a co pomaga, zwykle bardzo szybko kończą. Nierzadko z dodatkowymi kilogramami.

 1. Świadomość jako motywator

W zasadzie połączona z wyżej opisanym sposobem. I też bezpośrednio z niej wynikająca. Świadomość przyda się na zakupach. Czytanie etykiet to absolutna podstawa. Wiedza na temat możliwych zagrożeń żywieniowych w czasie odchudzania bardzo ułatwia ten ostatni proces.

Świadome kupowanie pozwoli wam uniknąć pułapek w stylu „fit żywność”. To także zdecydowanie mniejsza liczba soli i cukru w jadłospisie. Lektura etykiet pozwoli się Wam przekonać jak dużo – właśnie tych dwóch składników – jest w różnych produktach.

 1. Pochwalcie się rodzinie i znajomym

Nie. Nie wynikami. Na to jeszcze przyjdzie czas. Pochwalcie się tym, że chcecie rozpocząć walkę z nadwagą. Bo rodzina i znajomi mogą się okazać Waszą najlepszą motywacją do odchudzania. Przy założeniu, że nie będą przeszkadzać. A jeszcze lepiej, jeśli oprócz kibicowania, sami się do walki z „nadbagażem” przyłączą. Łatwiej będzie Wam w ten sposób unikać pułapek (na przykład słodkości w domu) czyhających w czasie odchudzania.

 1. Zbuduj się mentalnie

Każdy ma na to swoje sposoby. Jedną z metod skutecznie motywujących do odchudzania jest zestawienie swojej obecnej sylwetki z wyobrażeniem tego, co zyskacie (a w zasadzie stracicie na wadze). Najprościej spojrzeć na ubrania. Te, które musicie nosić teraz ze względu na spory obwód pasa. I te, które będziecie mogli założyć, po tym jak pozbędziecie się nadbagażu. To naprawdę bardzo pozytywnie wpływa na „mental”. A dzięki temu staje się skuteczną motywacją do odchudzania.

 1. Unikajcie luster

A co to za w ogóle za sposób? – ktoś zapyta. To bardzo dobra motywacja do odchudzania. Im rzadziej w czasie całego procesu będziecie patrzeć na swoje odbicie, tym lepiej. Działa to bardzo prosto. Podobnie jak z ważeniem się. Jeśli będziecie to robić na przykład raz na tydzień, efekty będą bardziej zauważalne. A to bardzo motywuje. Starajcie się więc „podziwiać” w lustrze efekty odchudzania nie za często. Zwłaszcza na początku.

 1. Wyobraźcie sobie nowe życie

To szczególnie motywuje do odchudzania osoby, które borykają się z poważną nadwagą. Do tego stopnia, że ta ostatnia mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Skupcie się na tym co zyskacie dzięki odchudzaniu. Nie chodzi jedynie o kwestie związane z przyciągającą wzrok sylwetką.

To również lepsze samopoczucie, mniej stresu. Zrzucenie kilogramów pomaga również podnieść samoocenę. To z kolei ma wpływ na inne aspekty codziennego życia. No i nie zapomnijcie o pozytywnych skutkach odchudzania związanych ze zdrowiem. Jakich problemów możecie dzięki temu uniknąć. To powinno Was skutecznie zmotywować do odchudzania.