Jak szybko schudnąć z brzucha i boczków? Poznaj 10 skutecznych metod!

Nadmiar kilogramów nie tylko negatywnie wpływa na samoocenę, ale przede wszystkim jest groźny dla zdrowia. Jak szybko schudnąć i boczków? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

nutrigo lab burner

Spis treści

Dlaczego warto schudnąć (nie tylko z brzucha i boczków)?

Ale zaczniemy od pewnej dawki motywacji do tego kroku. Na początek wspomniana samoocena. To o tyle skomplikowana materia, że każdy z nas jest jednak w dużym stopniu indywidualny. Natomiast istnieją pewne ogólne czynniki związane z zależnością między wagą a psychiką.

dlaczego warto schudnąć

Po pierwsze im wyższa waga, tym większe prawdopodobieństwo „zamykania” się na ludzi. Poczucie wstydu, pewnej stygmatyzacji – to bardzo często się pojawia. Ten ostatni aspekt ze względu na pewne uwarunkowania kulturowe dotyczy głównie kobiet. Mężczyźni też – to warto dodać – po prostu na to nie zwracają uwagi. Ale już kwestie stricte zdrowotne powinny przekonać Panów do schudnięcia z piwnego brzucha.

Wpływ odchudzania na zdrowie

Skupimy się tutaj na kwestii głównie fizycznej. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat przeprowadzono ogromną ilość badań i napisano wiele naukowych opracowań na ten temat (w tym miejscu zapoznasz się z jednym z nich). Nie będziemy więc tutaj wymyślać koła na nowo, skorzystajmy z tej wiedzy.

Nadwaga może grozić:

 • Zwiększone ryzyko nadciśnienia
 • Ogromne ryzyko zawału serca
 • Miażdżyca
 • Problemy z układem kostnym
 • Negatywny wpływ na układ oddechowy
 • Problemy ze stawami
 • Osłabiona kondycja
 • Hemoroidy

A to tylko kilka z możliwych problemów. Ale powinno to przekonać do walki z nadwagą. Czas na 10 skutecznych sposobów, które pozwolą szybko schudnąć z brzucha i boczków.

1. Zwiększ ilość białka w jadłospisie

W żadnym wypadku nie namawiam nikogo do modnych parę lat temu diet w stylu „Dukana”. Nadmiar białka w codziennym menu może prowadzić do poważnych problemów natury zdrowotnej. Nie zmienia to faktu, że coraz więcej diet kładzie nacisk na zwiększenie ilości tego składnika. Skąd taki ruch?

białko w diecie

Z jednej strony produkty, które zawierają białko, na przykład te pochodzenia mlecznego, są niskokaloryczne. Lub, tak jak ryby, zawierają dodatkowo zdrowe kwasy tłuszczowe. Też potrzebne na diecie, o czym nieco później. Zwróć więc uwagę jak wyglądała do tej pory ilość białka w Twoim jadłospisie. Może akurat było go za mało, a Ty nie możesz schudnąć z brzucha i boczków. Białko zapewnia też uczucie sytości. Organizm potrzebuje również więcej energii do ich strawienia.

2. Węglowodany – nie rezygnuj całkiem z „prostych”

Tak, oczywiście to te ostatnie cukry zwykle są wymieniane jako przyczyny nadwagi. I z tym się spierać nie zamierzam. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na nieco inną kwestię. Kiedy przechodzimy na dietę przede wszystkim wyrzucamy z menu właśnie cukry proste, czyli… przekąski, słodycze. I tego nam zwykle tam brakuje. A efektem jest to, że w końcu się łamiemy i z diety nici. Dlatego tak całkiem tych węglowodanów prostych nie powinniśmy wyrzucać. Zmień źródła. Niech będą nimi owoce.

węglowodany w diecie

3. Woda, woda, woda

To jedna z częściej wymienianych porad w temacie szybkiego chudnięcia z brzucha i boczków. Pozwala też pozbyć się nadmiaru tłuszczu z ud. I oczywiście zwykle pada stwierdzenie „pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie”, ale ja podejdę do tematu nieco inaczej. Pierwsza sprawa jest taka, że nadmiar tej ostatniej może być groźny dla zdrowia. Taką sytuacje określa się mianem przewodnienia hipotonicznego.

woda w diecie

Nie oznacza to, że masz unikać większych ilości wody. Pij tyle, ile jej potrzebujesz. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że woda to również warzywa i owoce. Często nie uwzględnia się tego w kontekście płynów czasie odchudzania z brzucha i boczków. I to nie tylko szybkiego.

4. Warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa

To kolejny prosty sposób, który pozwoli szybko pozbyć się Wam nadmiernych kilogramów. Zwykle w kontekście warzyw wymienia się zawartość błonnika (o tym składniku poniżej), ale chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt. I nie chodzi o ich kolejną zaletę, czyli niską kaloryczność.

nutrigo lab burner

Warzywa w czasie odchudzania będą odpowiedzialne za dostarczenie witamin i pierwiastków. O ich niedobór na diecie bardzo łatwo. Ucierpi na tym przede wszystkim Twój organizm. Braki niektórych z witamin i pierwiastków mogą spowodować duże problemy. I tak na przykład skutkiem takiej sytuacji może być znaczne osłabienie odporności, zaburzenia koncentracji, czy problemy z układem nerwowym. A to tylko początek.

warzywa w diecie

Oddzielną kwestię stanowią warzywa dostarczające witaminy i pierwiastki istotne dla samego procesu utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej.

5. Zadbaj o błonnik

Załatwisz to między innymi warzywami. Dlaczego błonnik jest tak istotny w czasie odchudzania? Zacznijmy od tego czym on jest. Błonnik pokarmowy to części roślin, których nasz układ pokarmowy nie jest w stanie strawić. I właśnie dzięki temu jest przydatny organizmowi. Błonnik to nie tylko warzywa, ale także rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Składnik ten jest między innymi „pożywieniem” dla kultur bakterii obecnych w naszym organizmie.

błonnik

Błonnik po pierwsze daje nam uczucie sytości. Za tym idą mniejsze porcje, jakie spożywamy w ciągu dnia. A dokładniej – łatwiej nam będzie ich pilnować. Czyli konie z podjadaniem. Dieta w której znajduje się odpowiednie ilości błonnika skutecznie wspomaga perystaltykę jelit i poprawia wydalanie kwasów tłuszczowych. A to ma przełożenie na przyspieszenie odchudzania. No i nie można zapominać o tym, że błonnik zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego.

6. Postaw na witaminy i pierwiastki wspomagające odchudzanie

Wspomniałem już o nich wyżej. To konkretna grupa mająca bezpośredni lub pośredni wpływ na walkę z kilogramami. I jeśli faktycznie chcesz szybko schudnąć, to bez nich się nie obędzie. Dobrą informacją jest to, że nie trzeba szukać tajemnych i nieosiągalnych ich źródeł. To produkty ogólnodostępne.

Witaminy przydatne przy odchudzaniu:

 • Witamina C – zawiera w sobie tyrozynę, związek przyspieszający proces spalania tkanki tłuszczowej. Bierze udział w procesie metabolizmu. Znajdziecie ją w większości warzyw. Witamina C to też cytrusy, ale i porzeczki oraz agrest
 • Witamina D – Odpowiednia jej ilość w organizmie usprawnia proces spalania tkanki tłuszczowej. Składnik ten ogranicza również stres. A nadmiar tego ostatniego utrudnia odchudzanie. Znajdziesz ją w rybach i jajkach. I pamiętaj o spacerach. Witamina D to też promienie słoneczne
 • Witaminy z grupy B – te znajdują się przede wszystkim w roślinach strączkowych i kaszach. Witaminy z tej grupy wpływają na proces odchudzania na wielu płaszczyznach. Niektóre w sposób bezpośredni – na przykład na metabolizm. Inne chociażby usprawniając działanie układu nerwowego i ograniczając stres.

Pierwiastki przydatne przy odchudzaniu:

 • Magnez – Niedobór tego minerału ma negatywne przełożenie na poziom glukozy. Efektem będzie „nabierania ciała”. Magnez ma również wpływ na stres. Pierwiastek ten znajduje się między innymi w produktach zbożowych, ryżu i kaszach.
 • Cynk – to minerał który ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Dość napisać, że jego niedobór wywołuje ogromne problemy. Nas tutaj interesuje najbardziej to, że cynk uczestniczy w procesie przemiany węglowodanów, białka i tłuszczy. Podkręca też metabolizm. Pierwiastek ten występuje w owocach morza, otrębach, warzywach kapustnych i pomidorach
 • Chrom – bardzo często jest on składnikiem suplementów wspierających proces zrzucania kilogramów. Chrom przede wszystkim ogranicza łakniecie. Co więc za tym idzie, zmniejsza zapotrzebowanie na jedzenie w ciągu dnia. I ogranicza podjadanie. Chrom między innymi obecny jest w gruboziarnistych kaszach, produktach zbożowych i brokułach.

7. Zadbaj o sen

I nie mam tutaj na myśli pomysłu, który od pewnego czasu przewija się przez różnego rodzaju fora związane z odchudzaniem, czyli tzw. „diety sennej”. Jej zasada jest dość prosta. Kiedy śpisz, to nie jesz.

Temat chciałbym ugryźć z innej strony. Problemy z snem (zasypianiem, czasem jego trwania, budzeniem się) mogą w dłuższej perspektywie utrudnić znacząco zrzucanie nadwagi. Po pierwsze organizm, który odpowiednio się nie regeneruje, zaczyna działać gorzej. Na każdej płaszczyźnie, również tej związanej z przemianą materii.

sen

Po drugie problemy ze snem spowodują podniesienie poziomu stresu. A co za tym idzie spore ryzyko podjadania. Efekt chyba dość oczywisty. Regularny sen to również dawka codziennej energii. A bez tej ostatniej się na diecie nie obędzie.

8. Przyprawiaj na ostro

Nie chodzi o rodzaj roślin, jakich do tego użyjesz, raczej ilość. Owszem papryki chili pomoże Ci podnieść temperaturę ciała i wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, ale w większej ilości może być prostu sporym problemem dla Twojej żołądka. Używaj jej więc z rozwagą.

Doskonale przyspieszają odchudzania z brzucha a także boczków również zioła. Mam tutaj na myśli między innymi bazylię, miętę, oregano i tymianek. Po pierwsze ubarwią smak potraw (tym bardziej, że trzeba zrezygnować soli, która odpowiada za jego wydobywanie). Po drugie wspomogą metabolizm.

9. Jedz kolorowo

Mieszaj grupy produktów jak Ci pasuje. Dobieraj je pod kątem kolorystyki. „Maluj” swój własny talerz. Dzięki temu unikniesz jednego z największych problemów w czasie walki z nadmiarem wagi. Mam tutaj na myśli monotonię i nudę. Mogą one wystąpić nie tylko w dietach „jednoproduktowych”. Których to nawiasem w żadnym wypadku nie polecam.

Druga sprawa jest taka, że jemy również oczami. Łatwiej będzie Ci się przełamać i wybrać coś dietetycznego, jeśli po prostu ładnie to wygląda, przyciąga wzrok.

10. Bądź aktywny

Oczywiście, że nie zapomniałem o jednej z najważniejszych zasad związanych ze skutecznym odchudzaniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz na początku zbytnio się wysilać i wylewać z siebie litrów potu. Aktywność przede wszystkim powinna być regularna. Już samo to pozwoli Twojemu organizmowi nabrać kondycji, poprawić swoją wydolność, a Tobie dodatkowo pozbyć kilogramów.

aktywność fizyczna

Czy będziesz biegał, jeździł na rolkach czy rowerze – ma mniejsze znaczenie. W sensie takim, że musisz po prostu cokolwiek zacząć robić. Na początek wystarczy na przykład pół godziny biegania dziennie. Chcesz zacząć od siłki? Nie widzę żadnego problemu. Tylko nie szarżuj, jeśli do tej pory byłeś raczej typem kanapowca.