Jak schudnąć 15 kg po pięćdziesiątce?

To bardzo częsty podejmowany temat na forach internetowych „health and beauty”. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: jak schudnąć po pięćdziesiątce? 5, 10 a nawet 15 kilogramów. Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie. I garść porad, które pozwolą pozbyć się nadbagażu.

Spis treści

Odchudzanie po 50-tce – dlaczego jest trudno?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo. Zajmiemy się jednak kilkoma. Tymi, które występują najczęściej. Zacznijmy od aktywności fizycznej. A raczej jej braku i powodów takiej sytuacji. Mało kto może pochwalić się w tym wieku zdrowym – pod względem fizycznym – organizmem. To 50 lat aktywności. 50 lat niszczenia organizmu, bo tak to trzeba powiedzieć. Pewne więc formy ruchu – przydatne w czasie odchudzania – będą niemożliwe do wprowadzenia. Właśnie ze względu na pewne fizyczne ograniczenia.

odchudzanie po 50-tce

Drugi czynnik, który utrudnia odchudzanie po pięćdziesiątce, to hormony. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w tym wieku bardzo „szaleją”. Mają one wpływ na wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem organizmu, w tym układu pokarmowego (metabolizmu, pozbywania się tkanki tłuszczowej).

I został wywołany trzeci czynnik. Metabolizm. Zwalniać zaczyna on dużo wcześniej. Ale to właśnie w okolicach 50 roku życia jest to najbardziej zauważalne. Uzbrojeni w taką wiedzę, przejdźmy do tego, co nas tutaj najbardziej interesuj.

Jak schudnąć po pięćdziesiątce – wskazówki

Zanim o konkretnej liczbie kilogramów i tego jak się ich pozbyć, pewne ogólne zasady. Jeśli chcecie skutecznie pozbyć się nadwagi po pięćdziesiątce, trzeba się ich trzymać. Po pierwsze przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.

 1. Co wolno, czego nie wolno jeść

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nam one szkodzą. W kontekście utrzymania prawidłowej wagi. To pewne przyzwyczajenia nabierane przez lata, które to mszczą się po pięćdziesiątce, kiedy metabolizm wyraźnie zwalnia. To nie jest czas, kiedy można sobie pozwolić na bezkarne podjadane, czy wysokokaloryczne posiłki. Jeśli chcecie schudnąć, to jadłospis musi być zdrowy. No i oczywiście należy zmniejszyć jego kaloryczność.

zdrowy jadłospis

Zdrowy jadłospis obejmuje:

 • Większą liczbę warzyw (to witaminy i błonnik)
 • Ograniczenie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego
 • Odpowiednia ilość białka (produkty pochodzenie mlecznego, jajka, ryby i drób)
 • Ograniczenie soli i cukru
 • Większa ilość węglowodanów złożonych kosztem „prostych”
 • Wyrzucenie produktów wysoko przetworzonych
 • Obecność kwasów tłuszczowych Omega

To podstawowe zasady opisujące menu, które pozwolą Wam schudnąć, jeśli jesteście już po pięćdziesiątce. Natomiast prawdopodobnie trzeba będzie go zmodyfikować. W tym wypadku przyda się pomóc.

 1. Wizyta u dietetyka

Jeśli nie czujecie się na siłach, aby samemu stworzyć menu, które pozwoli schudnąć, taka wizyta jest niezbędna. Natomiast zanim się na nią udacie, trzeba się przygotować. Uzbroić w pewne informacje. Przyda się wizyta u lekarza.

porada dietetyka

Stan zdrowia, wspominane wcześniej hormony – to niezbędne informacje, dzięki którym dietetyk będzie w stanie przygotować dla Was zalecenia, dzięki którym uda się schudnąć parę kilogramów (a może nawet 15).

 1. Ruch to zdrowie, ale…

Jak zostało wspomniane, po pięćdziesiątym roku życia, trzeba bardzo rozważnie podejść do aktywności fizycznej. Ze względu na ograniczenia zdrowotne. Nie zmienia to jednak tego, że ruch, jeśli chcesz schudnąć po pięćdziesiątce, jest obowiązkowy.

Natomiast wybierając formę aktywności, zwróćcie uwagę na stan układu kostnego i przede wszystkim stawów. Ból tych ostatnich bardzo skutecznie utrudni ćwiczenie. Dodatkowo aktywność nadmiernie obciążająca staw i układ kostny, to prosta droga do kontuzji. A niestety proces rehabilitacji po pięćdziesiątym roku życia może być bardzo długi i trudny.

trening po 50-tce

Ciekawym pomysłem na aktywność fizyczną, mogą być wizyty na basenie. Rower – w ograniczonym wymiarze czasowym. No i przede wszystkim regularne spacery. I pamiętajcie o jeszcze jednej sprawie. Regularny ruch ma wpływ kontrolę poziomu hormonów w organizmie.

 1. Ogranicz stres

To kolejny krok, jeśli zależy Wam na zrzucenie kilogramów po pięćdziesiątce. Stresu nie brakuje nam w żadnym wieku. Ale znowu – po 50 roku życia – ma on zdecydowanie gorszy wpływ na organizm. A warto zaznaczyć, że stres i związane z nim problemy, mogą bardzo mocno utrudnić zrzucania nadmiaru kilogramów. Hormony wydzielające się przez stres (między innymi kortyzol) to również niekontrolowane podjadanie.

ogranicz stres

 1. Dobra motywacja do odchudzania

O nią akurat po pięćdziesiątym roku życia nie powinno być trudno. Przede wszystkim zdrowie. To ono jest najskuteczniejszym motywatorem. Pozbycie się już 5 kg będzie miało duże przełożenie chociażby na stan układu kostnego i stawów. Schudnięcie 15 kilogramów po pięćdziesiątce ma ogromny, pozytywny wpływ na stan zdrowia.

motywacja do odchudzania po 50-tce

 1. Pamiętaj o ziołach

Doprawiaj nimi swoje posiłki. Po pierwsze wzbogacisz ich smak. A ten ostatni na diecie jest bardzo ważny. Rezygnujecie ze swoich ulubionych potraw. To po pierwsze. Po drugie z soli, która wzmacnia smak potraw. Zioła ją zastąpią. A przy okazji mają wiele ciekawych właściwości, przydatnych przy odchudzaniu. Wspomagają metabolizm, wspierają spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają trawienie. Na jakie zioła postawić? Tymianek, bazylia, oregano i majeranek. To absolutna podstawa.

zioła

Jak schudnąć 15 kilogramów po pięćdziesiątce?

Tak, ale musicie przygotować się na długą drogę. W zasadzie zdrowy jadłospis i regularny ruch powinny się stać Waszym „normalnym” sposobem na codzienne życie. Oczywiście cały czas mając na uwadze pewne posiadane ograniczenia. Natomiast te ostatnie nie powinny być wymówką do tego, aby nie walczyć ze szkodliwym dla zdrowia nadmiarem kilogramów.