Cebula i jej wpływ na odchudzanie. Czy warto stosować?

Warzywo, które z jednej strony stało się symbolem pewnej „obciachowości”. Z drugiej jest nieodłącznym elementem naszej kuchni. Zasadny jest więc temat: cebula i jej wpływ na odchudzanie. Czy pomaga? A może utrudnia? I jakie jeszcze ma właściwości?

Spis treści

  1. Czym jest cebula?
  2. Jak wygląda skład cebuli?
  3. Najważniejsze właściwości cebuli
  4. Cebula i jej wpływ na urodę
  5. Cebula i odchudzanie – jak jest jej wpływ?

Czym jest cebula?

Zaczniemy od dawki pewnych ogólnych informacji. Wbrew pozorom przydatnych. Mając na myśli to warzywo, mówimy o cebuli zwyczajnej. Taka jest jego pełna nazwa. A jeśli chcielibyśmy być bardziej poprawni, powinniśmy powiedzieć „Czosnek cebula”. Bo właśnie do tego rodzaju należy ta roślina.

czym jest cebula

Zostawmy za sobą kwestie nomenklatury, przejdźmy dalej. Jak wygląda cebula zwyczajna (ta najpopularniejsza u nas) każdy wie. Co kryje w sobie – już niekoniecznie. Ciekawa jest też historia cebuli. Po pierwsze jest ona uprawiana praktycznie na całym świecie. Jej historia jest naprawdę długa. W Palestynie znaleziono rysunki przedstawiające cebulę, które mają około 7 tysięcy lat(!). Cebula znana była również w Starożytnym Egipcie. Przeszła więc długą drogę, zanim zagościła na naszych stołach.

Jak wygląda skład cebuli?

To niepozornie wyglądające warzywo, kryje w sobie wiele pierwiastków i witamin. Mających niebagatelne znaczenie z punktu widzenia naszego organizmu. Zacznijmy od pierwiastków. W cebuli zwyczajnej znajdziecie między innymi wapń, magnez potas, fosfor, miedź i cynk.

Z witamin warto wymienić przede wszystkim kwas askorbinowy. I z tych składników jest go zdecydowanie najwięcej. W cebuli zwyczajnej obecne są też witaminy z grupy B. To między innymi Tiamina (B1), Niacyna (B3) i Ryboflawina (B2). Jest jeszcze witamina K. Ale ta ostatniej w niewielkiej ilości.

Najważniejsze właściwości cebuli

A jest ich całkiem sporo. I znane są od wielu dziesięcioleci. Zanim przejdziemy do wpływu cebuli na odchudzanie (uchylę rąbka tajemnicy – ma i to całkiem spory:)), skupimy się na innych jej umiejętnościach.

Na początek mocne uderzenie. Były przeprowadzane badania, które wskazują, że zwiększona obecność cebuli (jak również czosnku) ma udział w profilaktyce nowotworowej. W przede wszystkim w kontekście raka jamy ustnej i gardła.

cebula właściwości

Kolejna umiejętność cebuli jest ogólnie znana. Ma ona pomagać w ochronie organizmu przed infekcjami wirusowymi. Co istotne – sama z siebie ich nie leczy. Chociaż warto wspomnieć w tym kontekście syrop z cebuli. Poddawany w czasie grypy, czy przeziębienia. Jego działanie skupia się na wspomaganiu odporności.

Następne mocne uderzenie to wpływ cebuli na zapobieganie nadciśnieniu i zakrzepom. To dzięki obecności potasu i fosforu. Dwa pierwiastki mające niebagatelne znaczenie dla pracy serca i całego układu krwionośnego. Cebula „rozrzedza” krew, a dzięki temu chroni prze wspomnianymi wyżej zakrzepami. Nie można nie wspomnieć o tym, że warzywo to wspomaga też kości. To w związku z obecnością wapnia, ale również fosforu.

Cebula – i w tym momencie wchodzimy w kwestie związane z odżywianiem – może nam pomóc przy problemach z trawieniem. Zarówno w postaci surowej jak i duszonej. Warzywo to jest również polecane w sytuacji, gdy zmagamy się z zaparciem.

Cebula i jej wpływ na urodę

To również ciekawy aspekt związany z właściwościami tego warzywa. Nie jest on może tak znany jak wymienione wyżej umiejętności, ale nie można o nim nie wspomnieć. Cebula bowiem doskonale pomaga tak skórze, jak i włosom. Zaczniemy od tej pierwszej.

Jeśli zmagacie się z trądzikiem, to cebula się Wam przyda. Nie rozwiąże za Was problemu, ale działa objawowo. Co to znaczy? Sok z cebuli wspomaga pozbywanie się pryszczy (dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym). Wystarczy plasterek tego warzywa przyłożyć w miejscu, gdzie te ostatnie się pojawiły. Można również przygotować maseczkę antytrądzikową. Sok z cebuli, 2 łyżki oliwy z oliwek i odrobiną soku z cytryny. Warto ją stosować regularnie.

cebula a uroda

Cebula znana jest również z tego, że pozwala – w pewnym stopniu – usunąć ciemne plany ze skóry, a nawet piegi. Ale przede wszystkim chroni na przed starzeniem. Oczywiście nie jest cudownym sposobem na odmłodzenie. Natomiast faktem jest, ze dzięki silnym przeciwutleniaczom (między innymi wspominana wyżej witamina C) chroni skórę przed zbyt szybkim starzeniem się.

A jeśli chodzi o włosy, to cebulę poleca się jako wcierka. A dokładniej z sok z tego warzywa. Wciera się w go w skórę głowy. Ma on wpływ na porost włosów (tak zwanych baby hair).

Cebula i odchudzanie – jak jest jej wpływ?

Rąbek tajemnicy został uchylony czas na wszystkie informacje. Po pierwsze cebula jest warzywem niskokalorycznym. Z tego powodu może być doskonałym uzupełnieniem diety. Zawiera w sobie witaminę C. Ta ostatnia ma niebagatelny wpływ na proces spalania tkanki tłuszczowej (a żeby nie być gołosłownym – sprawdźcie sobie wyniki tych badań).

Można więc jasno powiedzieć, że cebula wspomaga odchudzanie, poprzez ingerencję w kontrolowanie tłuszczyku. Zarówno procesu spalania, ale też – przede wszystkim – jego odkładania.

cebula i odchudzanie

W sieci spotkacie się z koncepcją tak zwanej diety cebulowej. Trwa ona około 2 tygodni. Spokojnie, jadłospis nie opiera się wyłącznie o samą cebulę. Wygląda to nieco inaczej. 4 do 5 posiłków dziennie. W których dominują warzywa „cebulowate”. Oprócz naszej bohaterki można jeść również pora, czosnek, szczypiorek. Oczywiście na takim menu nie da się wytrzymać. Dlatego też jadłospis wspiera się zdrowymi produktami takimi jak ciemne kasze, ryż itd.

Takiego sposobu odchudzania muszą unikać kobiety w ciąży i czasie karmienia. Jak również osoby pracujące fizycznie.