Brokuł i jego wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej

Nie jest to zbyt popularne warzywo w Polsce. Chociaż trzeba mu oddać, że ma swoje grono zwolenników. Czy brokuł ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej? A jeśli tak, to jaki? Odpowiedzi na oba pytania znajdziecie poniżej.

Spis treści

  1. Brokuł – podstawowe informacje
  2. Co brokuł kryje w sobie?
  3. Najważniejsze właściwości brokułów
  4. Jak jeść i przechowywać brokuły?

Brokuł – podstawowe informacje

Zaczniemy od pewnej ogólnej wiedzy na temat tego warzywa. Jego nazwa to… kapusta szparagowa. Taka ciekawostka na początek. Brokuł jest uważany za przodka – bardziej u nas lubianego – kalafiora. Za miejsce w którym miał się on pojawić jako pierwszy, powszechnie uważa się Cypr. Ciekawostką jest to, że uprawiany był w Cesarstwie Rzymskim. I to bardzo powszechnie.

brokuł

Do Polski trafił z Francji. Zresztą to właśnie z tego kraju „rozlał” się na całą Europę. Miało to miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Co ciekawe Polska zalicza się do krajów w których są największe uprawy tego warzywa.

Co brokuł kryje w sobie?

Przejdźmy do zawartości witamin i pierwiastków. To na nich przede wszystkim się skupimy. Chociaż zaczniemy od innego bogactwa brokuła. Aminokwasów. W warzywie tym znajdziecie między innymi całkiem duże ilości tryptofanu (powiązany między innymi z naszym samopoczuciem), kwasu glutaminowego, asparaginowego i glicyny.

Najczęściej przytaczanym „bogactwem” brokułów jest sulforafan. Wynika to z badań (więcej na ten temat), które wskazały, że ten związek ma silne działanie przeciwnowotworowe. Dlatego też brokuły pojawiają się w poradnikach w stylu „Diety przeciwnowotworowa”.

Co brokuł kryje w sobie

Przejdźmy do witamin. Na pierwszym miejsce kwas askorbinowy. Bo też i witaminy C jest w brokułach zdecydowanie najwięcej. Drugim bogactwem tego warzywa jest grupa B. Znajdziecie tutaj między innymi ryboflawinę, tiaminę i niacynę.

Jeśli chodzi o pierwiastki to prym wiodą tutaj potas, fosfor i magnez. Nie można nie wspomnieć również o cynku i manganie. Skoro znamy już zawartość tego warzywa, przejdźmy do jego umiejętności. W tym również tych najbardziej nas interesujących, czyli związanych z odchudzaniem.

Najważniejsze właściwości brokułów

W wielu tekstach na temat tych warzyw pojawia się zwrot „zdrowe, więc koniecznie trzeba je włączyć do jadłospisu”. Ale co to właściwie znaczy? Jakie będziecie mieli korzyści z jedzenia brokułów?

Wspomniane działanie przeciwnowotworowe – dzięki niemu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia między innymi raka prostaty, szyjki macicy, żołądka i przełyku. To ta najczęściej wymieniana właściwość brokułów. Ale nie jedyna.

Najważniejsze właściwości brokułów

Warzywo to zawiera w sobie grupę przeciwutleniaczy o różnych działaniu. Jeden z nich chroni przed stanami zapalnymi. To dobra informacja dla osób mających problemy z częstym bólem stawów. Warto też wymienić właściwości przeciwalergiczne brokułów. I to kolejny powód dla jakiego warzywo to powinno się znaleźć w jadłospisie.

Kolejna umiejętność wiąże brokuły z autyzmem. A dokładniej rzecz biorąc wspominany wyżej sulforafan zmniejsza stany zapalne związane ze stresem oksydacyjnym. Ten ostatni jest charakterystyczny dla osób z autyzmem. Sulforafan pozwala poprawić pewne zachowania (między innymi zwiększona komunikatywność). Natomiast ten pozytywny wpływ jest jedynie czasowy. W momencie wykorzystywania substancji. Po zakończeniu terapii ustępuje on.

Brokuły a układ pokarmowy

Ta właściwość wymaga odrębnego akapitu. Znowu w roli głównej występuje sulforafan. Ma on pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Dzięki niemu można zmniejszyć dolegliwości związane z wrzodami. Ale to nie wszystko.

Brokuły zapobiegają również pojawieniu się samych wrzodów, a także innych schorzeń mogących zaatakować układ pokarmowy. W tym kontekście zwykle wymienia się zapalenie błon śluzowych żołądka.

Brokuły dla serca i oczu

W obu przypadkach dużą rolę mają pewne pierwiastki i aminokwasy. Potas i fosfor to minerały szczególnie ważne z punktu widzenia prawidłowej pracy serca, a w zasadzie całego układu krążenia. Są one niezwykle potrzebne dla utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia. To szczególnie ważne dla osób po 40 roku życia.

Wzrok brokuły poprawiają między innymi dzięki obecności luteiny. Nie tylko pozwoli ona wydłużyć „żywotność” oczu. Chroni też przed zaćmą i tak zwaną kurzą ślepotą. Chociaż w tym wypadku bardziej sprawdzi się witamina A (tej akurat w brokułach nie znajdziecie). Warzywo to przynosi ulgę eksploatowanym i zmęczonym oczom.

Brokuły i wpływ na odchudzanie

Czas na to, co interesuje nas tutaj najbardziej. Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, czy warzywo to w ogóle wspomaga ten proces. Tak, jak najbardziej. Po pierwsze brokuły są bardzo niskokaloryczne. Bez obaw można je więc umieścić w jadłospisie w czasie odchudzania.

Po drugie zawierają sporo błonnika. Ten powoduje między innymi pozytywny wpływ brokułów na spalanie tkanki tłuszczowej. Uściślając – przyspiesza cały proces. Błonnik wspomaga także przemianę materii. A to wciąż nie wszystko. Dzięki niemu możecie zapomnieć o największym problemie w czasie walki z nadwagą. O podjadaniu.

brokuł na odchudzanie

Brokuły wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej również dzięki obecności witaminy C. Sporej ilości jak zostało wspomniane wyżej. Witamina ta jest niezbędna jeśli zależy Wam na szybkim pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Brokuły w końcu to też witaminy z grupy B. Wpływa ona między innymi na proces przemiany poszczególnych składników (białek, węglowodanów i tłuszczy). To również oczywiście ma wpływ na proces odchudzania.

Natomiast jedna bardzo ważna uwaga. Brokuły to warzywo z rodziny kapustowatych. A te – w większych ilościach powodują wzdęcia. A tych wolicie uniknąć. Warto to warzywa podawać z kminkiem lub czosnkiem (zmniejszają one wspomniany problem).

Jak jeść i przechowywać brokuły?

Najlepsze są oczywiście świeże. Natomiast zimą świetne sprawdzą się te mrożone. Zresztą warzywa w takiej właśnie formie zachowują swoje wartości odżywcze. I właśnie dlatego zimą też można się odchudzić.

W lodówce mogą one spędzić do dwóch dni. I to właśnie w ciągu 48 godzin je najlepiej spożyć. Brokuły można przygotować na parze. Zachowują wtedy najwięcej swoich właściwości. Można je też zblanszować. Unikajcie za to smażenia.