Bezpieczne sposoby na przyrost masy mięśniowej: kreatyna plus kilka trików

Kreatyna jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej spektakularnie działających suplementów. Umożliwia osiąganie większych przyrostów masy mięśniowej u osób, które regularnie uprawiają kulturystykę. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać, że kreatyny – podobnie jak żadnego innego suplementu – nie można demonizować, ani tym bardziej stawiać na piedestał.

Mass Extreme

Bezpieczne i spektakularne przyrosty umożliwiają też inne metody – jeszcze bardziej naturalne, a kreatyna? Najrozsądniej jest traktować ją jako dodatek. Nota bene jest ona faktycznie dodatkiem idealnym dla osób już wytrenowanych.

Co oprócz kreatyny poprawia przyrosty?

Spis treści

Zmiany w treningu i diecie

Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do treningowego rygoru, w efekcie przestaje reagować tak, jak się tego spodziewamy tj. między innymi przyrostami mięśni. Czasami trening przynosi efekty przez dwa tygodnie, a czasami kilka miesięcy, a wszystko uzależnione jest od indywidualnego programu. Ważne jest to, że z czasem przyrosty maleją, sam organizm wymusza w ten sposób pewną zmianę.

trening na masę

Podobnie ludzkie ciało reaguje na dietę. Chcąc zmaksymalizować przyrosty należy zmieniać źródła białek i poszczególnych składników żywieniowych w poszczególnych cyklach.

Carbcycling jako przykład zmian dietetycznych

Carbcycling to pulsacja węglowodanami. Dieta wg tego schematu wymaga przechodzenia z dni wysokowęglowodanowych na niskowęglowodanowe. W efekcie uzyskujemy efekt anaboliczny (przyrost mięśni) bez zagrożenia, że organizm ulegnie nadmiernemu otłuszczeniu. Tak właśnie działają zmienne bodźce dietetyczne.

węglowodany

Dieta anaboliczna

W tym przypadku również należy manipulować węglowodanami. W dużym skrócie dieta anaboliczna polega na stosowaniu diety niskowęglowodanowej przez pięć kolejnych dni i diety wysokowęglowodanowej przez pozostałe dwa dni tygodnia (na przykład w czasie weekendu). – podaje zdrowie.tvn.pl

dieta anaboliczna

Z punktu widzenia kulturysty w ramach wypracowania większych przyrostów masy mięśniowej korzystniejsza może się wydać manipulacja podażą białka.

Mass Extreme

Pulsacja białkiem

Pulsacja białkiem nie jest dietą dopracowaną pod względem naukowym (brak jej solidnej podbudowy), niemniej jednak wypraktykowało ją spore grono kulturystów stwierdzając, że metoda przyczynia się do osiągnięcia naprawdę spektakularnych efektów. Pulsacja białkiem polega na tym, by w czasie posiłków dzielić białko tak, aby zaspokojone zostało dzienne zapotrzebowanie, ale jednocześnie, aby rozkład białek w kolejnych pokarmach dość wyraźnie się zmieniał. Wskutek tego pobudzane są hormony, a mięśnie zyskują pozytywną stymulację do rozwoju w najbardziej pożądanym kierunku.

białko

Głód na masę mięśniową

Manipulując dietą można pójść znacznie dalej. Mianowicie od czasu do czasu zastosować głodówkę. Chwilowa głodówka może pobudzić reakcje anaboliczne tj. przyrosty masy mięśniowej. Nie ma oczywiście mowy o głodówkach długotrwałych (są zbyt wyniszczające), ale jeden dzień głodówki w miesiącu powinien wystarczyć i raczej nie zaszkodzi zdrowiu.

Kreatyna

Do wszystkich wymienionych wyżej elementów można też dodać kreatynę. Eksperymentując z dawkami i formami kreatyny kulturyści osiągają naprawdę spektakularne efekty, przy czym (co oczywista) trening i dieta pozostają głównymi filarami procesu budowania masy.

kreatyna

W celu osiągnięcia jak największych przyrostów warto sięgnąć po inne niż monohydrat formy kreatyny. Szczególnie przydatne są fosforan i pirogronian kreatyny. Jak wynika z badań działają one szybciej i bardziej spektakularnie w wyraźnie mniejszych (niż monohydrat) dawkach.

Nutrigo Lab Mass

Kompozycję tych trzech kreatyn znajdziesz w Creadrene – produkcie, którego producent tak połączył składniki, by maksimum przyrostów było osiągalne nawet przy krótkich treningach i krótkich cyklach kreatynowych.