Ziemniaki a odchudzanie. Czy wspomagają zrzucanie zbędnych kilogramów?

Z jednej strony odsądzane od czci i wiary przez walczących z nadwagą. Z drugiej – wiele osób wskazuje, że ziemniaki wspomagają odchudzanie. Jak to jest w rzeczywistości? Co jeszcze mogą one zaoferować?

Spis treści

  1. Czym są ziemniaki?
  2. Co ziemniak kryje w sobie?
  3. Najważniejsze właściwości ziemniaków
  4. Ziemniaki a uroda
  5. Ziemniaki a odchudzanie. Pomagają czy szkodą?

Czym są ziemniaki?

Na pytania postawione we wstępie odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zaczniemy jednak od samego początku. Jaki jest ziemniak każdy widzi. Ale czy wiecie, że istnieje ponad 200 tej rośliny w stanie dzikim? A odmian uprawianych jest ponad 1000. A wiecie, że pochodzi ona z Ameryki? W stanie dzikiem występuje praktycznie Stanów Zjednoczonych aż po Urugwaj.

Natomiast badania jakie przeprowadzono nad tą rośliną wskazują, że pochodzi ona z Peru. Znana jest co najmniej od 7 tysięcy lat. Całkiem długa historia, prawda? Za sprowadzenie ziemniaków do Europy odpowiadają Hiszpanie. Po raz pierwszy pojawiły się one w drugiej połowie XVI wieku. W niespełna trzysta lat ziemniaki stały się niezwykle istotnym elementem jadłospisu wielu europejskich krajów.

ziemniaki

W naszej kulturze występuje pod wieloma nazwami. Kartofel, perka, grula, bulba i zimjok – to kilka z nich.

Co ziemniak kryje w sobie?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli zrozumieć z czego wynikają właściwości roślin. Bo kilka – nie będę Was już trzymał w niepewności – ich posiada. Jej podstawowym składnikiem jest skrobia. Czyli mamy węglowodany. Mogą one stanowić od 12 do nawet 21% masy ziemniaka. W roślinie tej znajdują się również aminokwasy. Można nawet powiedzieć, że są drugim istotnym składnikiem ziemniaków.

Jak to wygląda z zawartością pierwiastków? Obecne są między innymi potas, chlor, wapń, żelazo, siarka i jod. I na przykład ten ostatni ma wpływ na działanie ziemniaków związane z odchudzaniem. Ale nie uprzedzajmy faktów. Roślina ta zawiera również witaminy. Między innymi grupa B. Z największym „naciskiem” na B1, B2 i B6. W ziemniakach znajduje się również witamina C. I to wcale nie mało.

Najważniejsze właściwości ziemniaków

Pierwsza z nich to dobra wiadomość dla osób mających problem z prawidłowym ciśnieniem krwi. Ziemniaki, jak zostało wspomniane, zawierają potas. Pierwiastek ten jest niezbędny z punktu widzenia obniżania ciśnienia krwi. I też wspierania prawidłowej pracy serca. Warto również wspomnieć o tym, że potas jest powiązany z kontrolą ilości wody w naszym organizmie.

Kolejna właściwość ziemniaków związana jest z obecnością w nich całkiem sporych pokładu magnezu. Ma on między innymi wpływ na stan kośćca i uzębienia. Ale to nie jest najważniejsza właściwość tego pierwiastka. Jest on niezwykle istotny z punktu widzenia układu nerwowego. Niedobory magnezu są między innymi obwiniane za stres, a w dłuższej perspektywie zaburzenia depresyjne.

ziemniaki właściwości

Oczywiście to nie jest tak, że zjecie kilka ziemniaków i problemy z głowy. Na rozwiązanie trzeba spojrzeć szerzej. Ziemniaki mogą być jednym ze składnikiem w menu, które pozwoli pozbyć się stresu.

Ze względu na obecność witamin z grupy B, roślina ta jeszcze więcej właściwości. Między związane z wspominanym już wyżej układem nerwowym. Ale to nie wszystko. Witamina B2 na przykład wspomaga wzrok. A dokładniej rzecz biorąc chroni ona przed zaćmą. Niedobór ryboflawiny objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. To pękanie skóry w kącikach ust.

Witamina B1, również obecna w ziemniakach, jest związana między innymi z regulacją gospodarki wapniowej w organizmie (odpowiedzialnej za stan układu kostnego). Ma też znaczenie dla kurczliwości mięśni. Warto więc ziemniaki umieścić w swojej diecie. I nie można nie wspomnieć o tym, że są one bardzo dobrym źródłem energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania.

Ziemniaki a uroda

Co ważne chodzi ich postać surową. To właśnie w takiej postaci zawierają najwięcej wspominanej witaminy C. To silny przeciwutleniacz mający niebagatelny (pozytywny) wpływ na stan skóry. Po pierwsze dzięki surowemu ziemniakowi możesz pozbyć się podkrążonych oczu. Poprawia on krążenie krwi. Ma również działanie tonizujące. Wystarczą dwa plastry surowego ziemniaka. Rozgnieść je. A następnie umieść na chusteczce (ale nie papierowej) i przyłóż do oczu.

ziemniaki a uroda

Chyba najbardziej znaną umiejętnością ziemniaka jest zmniejszanie przebarwień na skórze. I znowu – potrzebny jest pod surową postacią. Pozwoli on pozbyć się między innymi przebarwień pojawiających się w wyniku działania na skórę promieni słonecznych. Pozwala też zmniejszyć tzw. plamy starcze.

Ostatnia umiejętność ziemniaków związanych właśnie z uroda, to walka z trądzikiem. Co ważne nie z przyczynami, a objawami, czyli pryszczami i innymi zmianami skórnymi. Mówiąc prościej – pojawi się Ci pryszcz, przyda się surowy ziemniak. Wystarczy jeden plaster. Do skóry należy go przyłożyć na co najmniej 30 minut.

Ziemniaki a odchudzanie. Pomagają czy szkodą?

Czas na najważniejsze pytanie. Przez lata ziemniaki były przypisane do roli „jedne z najbardziej tuczących warzyw”. Niesłusznie. Owszem mają sporo cukrów prostych, ale to roślina o niewielkiej kaloryczności. Do ich obecności w odchudzającym jadłospisie należy podejść jak do wszystkich produktów. Po prostu z rozsądkiem.

Nadmiar czegokolwiek może – w ten czy inny sposób – zaszkodzić w czasie odchudzania. Wróćmy do ziemniaków. Jeśli poszperacie po sieci znajdziecie wiele dietetycznych jadłospisów. Jest nawet dieta ziemniaczana. Przypisuje się jej pewną skuteczność. Natomiast warto mieć na uwadze, że sporo dokładają inne produkty. Na przykład białkowe. A ile można schudnąć na takiej diecie? Podawane są różne liczby. Najczęściej 4 kilogramy w ciągu 14 dni. I to całkiem dobry wynik. Natomiast warto zwrócić uwagę, że wspomniana dieta ziemniaczana jest dość monotematyczna. Dwa posiłki muszą zawierać ziemniaki. Lepiej więc zbudować nieco bardziej rozbudowany jadłospis.

ziemniaki na odchudzanie

Ziemniaki zawierają w sobie sporo błonnika. Ten jak powszechnie wiadomo jest bardzo istotny w procesie spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie tylko usprawnia perystaltykę jelit i proces przemiany materii. W dużym stopniu pozwala ograniczyć podjadanie. Błonnik pozwala też czyścić organizm z toksyn. Te ostatnie utrudniają skuteczne odchudzanie.

Jak korzystać z ziemniaków na diecie?

Najbardziej tuczącym elementem potraw z nimi są zawiesiste sosy. Chyba najczęściej występujący dodatek do ziemniaków, surówki i mięsa. Tego na diecie raczej unikajcie. Ale już ziemniaki z kefirem – dlaczego nie.

Unikajcie ich smażenia. Jeśli macie ochotę na inną postać niż ugotowane ziemniaki, zdecydujcie się na pieczenie. Na diecie lepiej sprawdza się młode. Są mniej kaloryczne. Z drugiej „stare” ziemniaki zawierają dużo więcej witaminy C. Pewną ciekawostką, która znacząco poprawia wydajność tej rośliny w kwestii odchudzania jest niska temperatura. Jeśli chcecie obniżyć ich kaloryczność – w pewnym uproszczeniu – po ich ugotowaniu należy je szybko schłodzić.