Jak przygotować się do diety, żeby skutecznie schudnąć?

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych stanowi dla niejednego z nas nie lada stres. W głowie wyobrażamy sobie setki scenariuszy, że nam się nie uda, coś pójdzie nie tak. Problemem w końcu nie staje się sam fakt odchudzania, a narastające obawy, niechęć i w ostateczności brak motywacji. Dotyka to wielu z nas, nie każdy ma bowiem w sobie tyle samozaparcia, aby wypełniać kolejne etapy przemiany bez mrugnięcia okiem i brać na przysłowiową “klatę” wszystko, co przyniesie los.

Z pomocą może jednak przyjść odpowiednie zaplanowanie diety i pewne działania, które pozwolą nam się z całym procesem uporać. Nieważne czy swoją dietę już otrzymaliście, czy dopiero zamierzacie udać się do dietetyka lub stworzyć ją własnoręcznie. Te rady na pewno Wam pomogą.

Spis treści

  1. Zacznij od retrospekcji
  2. Oczyść swój dom
  3. Planuj zakupy
  4. Naucz się gospodarować czasem
  5. Znajdź aktywność dla siebie
  6. Zaopatrz się w pudełka
  7. Zasięgnij motywacji
  8. Podsumowanie

Zacznij od retrospekcji

Często przed wizytą w gabinecie prosi się pacjentów, aby przygotowali minimum trzydniowy zapis tego, co jedli i co robili w owym czasie. Stanowi to świetne narzędzie do pracy dietetyka, bowiem może nam wówczas wskazać pewne błędy, które popełniamy.

Taki sporządzony dzień po dniu “dziennik” pomoże również i nam. Często w biegu nie zwracamy uwagi na wiele rzeczy, puszczamy w niepamięć kolejne ciastko złapane w drodze do pracy, a faktu wypicia kolejnej szklanki ulubionego, słodkiego napoju w ogóle nie pamiętamy. Nie zdajemy sobie również sprawy, że jemy w ciągu dnia niewiele posiłków, bo przecież jesteśmy najedzenie.

plan odżywiania

Analizując swoje zapiski sami możemy zwrócić uwagę na pewne mankamenty i w czasie zmiany nawyków zwracać uwagę na to, aby je eliminować i więcej nie powtarzać.

Oczyść swój dom

Zamiast oczyszczać siebie, jak radzą niektóre “poradniki”, lepiej posprzątaj w swoim domu. Różne niezdrowe produkty tylko czyhają na nasz wzrok i będą stanowić pokusę, gdy już przejdziesz na dietę redukcyjną.

Ponieważ ich wyrzucanie nie jest najlepszym pomysłem, w końcu za to wszystko zapłaciliśmy, można na początek umieścić je nieco głębiej w szafkach. Gdy nauczymy się panować nad pokusami, możemy niekiedy sięgnąć po małe co nieco, jednak w początkowym okresie zmian będzie to naszym wrogiem. Większy problem jest z rzeczami w lodówce, one tak długo nie poleżą. Możemy je przeznaczyć do różnych potraw i gdy się skończą, kupować je rzadziej. Możemy też wystawić przyjęcie z okazji ważnej zmiany w naszym życiu. Najważniejsze, aby szkodliwe produkty znikały z naszego życia.

Najbardziej niepożądane będą oczywiście słodycze, słodkie syropy, ciasta, ciasteczka i gotowe, przetworzone produkty. Całą reszta będzie mogła być wykorzystana do niektórych potraw, choć z umiarem.

Umiar tyczy się też wprowadzanych zmian. Pozbyć się pokus, owszem, ale nie gwałtownie, tylko stopniowo. Niezdrowa dieta jest jak nałóg, nagła zmiana o 180 stopni może wyrządzić więcej szkody i tylko wzmagać chęć na odstępstwa od diety.

Planuj zakupy

Jeśli sami chcemy dokonać zmiany w naszym życiu, musimy nauczyć się mądrze planować. Niedopuszczalne jest, żebyśmy chodzili na zakupy bez określonej listy produktów, które chcemy kupić. Stwarza to ryzyko, że w koszyku znajdą się rzeczy, których wcale nie potrzebujemy, a dodatkowo mogą odezwać się pokusy w postaci kupna produktów niedozwolonych.

nutrigo lab burner

Gdy otrzymujemy gotowy jadłospis, również i do niego stwórzmy listę, aby zakupy były przemyślane i zdrowe.

Naucz się gospodarować czasem

Trudno mówić o diecie i gotowaniu, gdy w ciągu dnia brakuje czasu na wszystko. Praca zabiera nam go mnóstwo, warto jednak, abyśmy potrafili zagospodarować go choć trochę. Pomóc mogą różnego rodzaju planery. Zapisujemy w nich dokładnie wszystkie rzeczy, które musimy danego dnia zrobić. Często jest tak, że wychodzimy z założenia “jak się uda, to zrobię”. Zupełnie to jednak nie działa, bowiem nie mamy żadnego przymusu i czas przelatuje nam między palcami. Lista “do zrobienia” jasno stawia warunki – musimy zrobić te wszystkie rzeczy, a reszta czasu jest nasza. Zdziwicie się, ile nam go jeszcze zostanie.

Znajdź aktywność dla siebie

Zostanie nam go na przykład na aktywność fizyczną. Jest to ważna rzecz nie tylko, jeśli chodzi o odchudzanie, ale przede wszystkim zdrowie. Systematyczny ruch to mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chorób kostno-stawowych, dolegliwości mięśniowych czy schorzeń układu nerwowego.

aktywność fizyczna

Aktywność nie musi od razu oznaczać kilku godzin spędzonych na siłowni lub w klubie fitness. Wystarczy 30 minut dziennie dowolnego ruchu. Mogą to być spacery lub jazda na rowerze. Jeśli jakaś dyscyplina sportowa sprawia nam przyjemność, dlaczego by nie oddać się pasji chociażby amatorsko. To dla nas dodatkowy koszt energetyczny, a tym samym skuteczniejsze odchudzanie. Dobrze zaplanowana aktywność w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych nie będzie już wymagać dodatkowo diety redukcyjnej.

Zaopatrz się w pudełka

Tak, w pudełka. Pewnie słyszeliście o diecie pudełkowej. To nie tylko gotowe posiłki, zapakowane w pojemniki przez firmę cateringową, ale także to, co sami przygotujemy w domu i zabierzemy ze sobą do pracy lub do szkoły. Większość rozpisanych diet oznacza dla nas 4-5 posiłków dziennie i to dobrze, bowiem lepiej panujemy nad głodem, a gospodarka hormonalna jest regulowana. Mamy energię przez cały dzień, co przekłada się też na lepsze wyniki w każdym aspekcie.

Zasięgnij motywacji

Czytanie o ludziach sukcesu dla niektórych jest tylko powodem do większych kompleksów, dlatego musimy być z tym ostrożni. Lepiej sprawdzi się wspólne dążenie do celów z bliską nam osobą. Może to być koleżanka lub kolega, mąż lub żona. Najwięcej korzyści będziemy czerpać, gdy wsparcie będzie szło od rodziny. Gotowanie wspólnych posiłków dla wszystkich da poczucie, że robimy to nie tylko dla siebie, ale też i dla innych.

W działaniu mogą nas też wspierać wolne chwile, to, jak spędzamy czas. Ulubiony film, po którym czujemy, że mamy więcej energii, muzyka, po której czujemy, jak byśmy mogli góry przenosić. Takie drobne czynniki mogą nas znacznie wspomóc i przed podjęciem decyzji o zmianie, ale i w jej trakcie.

Podsumowanie

Rozsądne podejście do planowanego odchudzanie będzie kluczem do sukcesu. Nie starajmy się od razu diametralnie zmieniać całego życia, ale zaczynajmy powoli i stopniowo. Prześledźmy to, co dotychczas robiliśmy źle lub nie wychodziło nam najlepiej. Starajmy się wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe nie tylko u siebie, ale i u naszych bliskich. Nauczmy się planować nasze dni, aby znaleźć czas na czynności związane z dietą, ale także i na spędzanie wolnych chwil tak, jak lubimy. Poszukujmy również rzeczy, które będą nas motywować do działania. Takie przygotowania sprawią, że cały proces odchudzania przebiegnie sprawniej i nie będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, a częścią codziennego życia. Bo taka ma być przecież zmiana nawyków – na stałe.