Do kiedy odchudzanie jest bezpieczne? 5 najważniejszych zasad odchudzania

To pytanie można rozumieć na dwa sposoby. I poniżej znajdzie obie odpowiedzi na kwestię do kiedy odchudzanie jest bezpieczne. Poznacie też najważniejsze zasady walki z kilogramami. Pozwolą one skutecznie pozbyć się nadbagażu.

Spis treści

  1. Do kiedy odchudzanie jest bezpiecznie – czas diety
  2. Bezpieczne odchudzanie – zdrowie najważniejsze
  3. Prawidłowe tempo zrzucania kilogramów
  4. Racjonalnie skomponowany jadłospis
  5. Regularność posiłków
  6. Bądźcie aktywni fizycznie
  7. Regularny sen

Do kiedy odchudzanie jest bezpiecznie – czas diety

To bardzo często podnoszona kwestia. Nie wszystkie sposoby na zrzucenie kilogramów mają określony czas. A te które mają, też same w sobie nie są bezpieczne. Natomiast jasno określają, ile odchudzanie może trwać.

Do kiedy odchudzanie jest bezpiecznie

Za najlepszy przykład posłuży dieta kopenhaska (czy jak określa ją wiele osób „głodówka”). Ma ona trwać 13 dni. Ani doby więcej, ani mniej. Jeśli przekroczycie ten termin, to Wasze odchudzanie zaczyna być niebezpieczne dla organizmu. A jak to jest z takimi klasycznymi głodówkami? Albo monodietami? Te ostatnie bardzo często są powiązane z detoksykacją organizmu. W obu przypadkach powinno to być 2 do 3 dni.

A „zwykłe” diety? Tutaj sprawa jest złożona. I tutaj pojawia się druga odpowiedź na zadane w tytule pytanie.

Bezpieczne odchudzanie – zdrowie najważniejsze

I to zarówno patrząc na tempo zrzucania kilogramów (do tego dojdziemy w dalszej części poradnika) jak i długości trwania diety. Oczywiście taką podstawową cezurą czasową jest ilość kilogramów jakiej chcecie się pozbyć. Natomiast w tym wypadku niezwykle ważny jest odpowiednio przygotowany jadłospis. Taki, który pomoże Wam pozbyć się nadbagażu, a jednocześnie zapewni organizmowi odpowiednią dawkę potrzebnych mu składników.

Bezpieczne odchudzanie

Bezpieczne odchudzanie powinno się zakończyć w momencie, kiedy ten ostatni zaczyna wysyłać pewny sygnały ostrzegawcze. Jeśli je zlekceważycie, to mogą się pojawić poważne problemy.

Objawy wyczerpania organizmu odchudzaniem:

  • Problemy z bezsennością
  • Znaczące osłabienie organizmu
  • Zawroty głowy, omdlenia
  • Obniżony nastrój
  • Problemy trawienne
  • Ciągły głód
  • Niedożywienie
  • Nadmierne wypadanie włosów

A to tylko kilka ze sygnałów, które wskazują, że odchudzanie przestaje być bezpieczne. I powinniście cały proces zakończyć. Jeśli nie osiągnęliście zamierzonego wyniku, przyjdzie Wam trochę poczekać. Organizm musi się zregenerować. Można w pewien sposób wydłużyć taki czas. I tutaj na scenę „wchodzą” zasady bezpiecznego odchudzania.

  1. Prawidłowe tempo zrzucania kilogramów

Liczby, które się pojawią, są „przeznaczone” dla osoby niezbyt mocno aktywnej fizycznie (na przykład ze względu na siedzący tryb pracy). W innych przypadkach ulegają one pewnym, aczkolwiek niewielkim modyfikacjom. Bezpieczne tempo odchudzania to do 1,5 kg tygodniowo. Jest to jednak granica i lepiej trzymać się około kilograma. Warto też mieć świadomość, że tempo w jakim można się pozbywać nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest zależne od Waszej wagi wyjściowej.

  1. Racjonalnie skomponowany jadłospis

On, jak już wspomnieliśmy jest niezbędny. Po pierwsze aby odchudzanie było faktycznie bezpieczne dla organizmu. No i oczywiście musi też przynosić efekt w postaci szybkiego spalania tkanki tłuszczowej.

Racjonalnie skomponowany jadłospis

Racjonalnie skonstruowany jadłospis odpowiada na podstawowe zapotrzebowania organizmu w minerały i witaminy. Oczywiście nie zapominając przy tym o białku, zdrowych tłuszczach i węglowodanach złożonych. Jego kaloryczność nie może być zbyt niska, bo wtedy „ociera się” on o głodówkę. A to już bezpieczne nie jest.

 

Jakie witaminy i pierwiastki wspomagają odchudzanie? Z tej drugiej grupy: cynk, magnez, chrom i żelazo. Z pierwszej: witamina C i grupa B. W obu przypadkach o źródła nie będzie trudno. To między innymi warzywa, gruboziarniste kasze i rośliny strączkowe.

  1. Regularność posiłków

To jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego i efektywnego odchudzania. Nie chodzi o to, abyście codzienne jedli o dokładnie tej samej porze – co do minuty! Ale poszczególne posiłki muszą być o mniej więcej ustalonych godzinach. Dzięki temu usprawnicie metabolizm. A bez jego odpowiedniej pracy możecie zapomnieć o skutecznym odchudzaniu.

Regularność posiłków

Regularność posiłków nie jest wcale trudna do utrzymania. Jadłospis można zaplanować na kilka dni do przodu. Przygotować również posiłki. W ten sposób wymówka o braku czasu przestaje mieć rację bytu.

  1. Bądźcie aktywni fizycznie

I co ważne wybierzcie formę ruchu, która będzie Wam sprawiać przyjemność. Bo tylko dzięki temu możecie dopilnować regularności takiej aktywności. A bez tego efekty odchudzania mogą nie być zadowalające.

I jeszcze bardzo ważna kwestia w przypadku aktywności. Zawsze miejcie na uwadze stan Waszego organizmu. Nie wybierajcie formy ruchu ponad możliwości. Jedyne co w taki sposób zyskujecie, to większą szansę na kontuzję. A w takiej sytuacji możecie zapomnieć o bezpiecznym odchudzaniu. Forma ruchu na początku ma nieco mniejsze znaczenie. Ważne, żebyście w ogóle wstali sprzed telewizora i komputera. I aktywność była regularna.

  1. Regularny sen

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna zasada bezpiecznego odchudzania. Problemy ze snem mają negatywny wpływ na organizm. W tym również funkcjonowanie układu pokarmowego i metabolizm. Ten ostatni może znaczącą spowolnić. Efekty łatwe do przewidzenia.

Regularny sen
Brak regularnego snu, a więc regeneracji organizmu mogą powodować nadmierny stres. Ten z kolei też ma negatywny wpływ na proces odchudzania. Może między innymi osłabiać metabolizm. Po drugie bardzo często nadmiar stres kończy się niekontrolowanym podjadaniem. I można zapomnieć o pozbyciu się nadmiaru kilogramów. Dlatego tak ważne w czasie odchudzania jest zadbanie o sen. Ma on też przecież wpływ na samopoczucie. A z dobrym zrzucanie kilogramów jest jakby łatwiejsze:).