Chrzan a odchudzanie. Czy pomaga spalić tkankę tłuszczową?

To przyprawa, która największe triumfy na naszych stołach święci w okolicach Wielkanocy. Dodajemy ją między innymi do wędlin. Czy zastanawiamy się jakie ma właściwości? I czy chrzan działa na odchudzanie? Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Spis treści

  1. Chrzan – czym jest?
  2. Skład korzenia chrzanu
  3. Chrzan skuteczny na zatoki
  4. Właściwości rozgrzewające
  5. Zastosowanie w kosmetyce
  6. Wpływ na samopoczucie
  7. Chrzan a odchudzanie
  8. Kto powinien unikać chrzanu – przeciwwskazania

Chrzan – czym jest?

Zaczniemy od wiedzy encyklopedycznej. To roślina, która występuje przede wszystkim na terenie Europy. Można ją jednak znaleźć również w części Azji i… w Nowej Zelandii. W naszej szerokości geograficznej mocno się zakorzeniła. Po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawia się w XI wieku.

Roślina ta osiąga do półtora metra wysokości. Posiada kwiaty, jak również owoce. Ale najbardziej interesującą nas częścią jest korzeń. O bardzo specyficznym ostrym smaku i zapachu. To właśnie on jest surowcem zielarskim, którego właściwości wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. I aby nie trzymać Was w niepewności – chrzan pomaga w odchudzaniu. Ale tym zajmiemy się nieco później. Najpierw skupimy się na jego bogatym wnętrzu i związanym z nim szeregiem właściwości.

Skład korzenia chrzanu

Zaczniemy od minerałów. Chrzan jest bogaty w takie pierwiastki jak żelazo, potas, fosfor, siarka i magnez. Znajdziecie w nim również witaminy: A, C, E i grupę B. Sporo składników, a to wciąż nie wszystko. Nie wypada nie wspomnieć o olejkach eterycznych i glikozydzie o nazwie sinigryna. Wymieniamy ten ostatni nie bez przyczyny. Naukowcy wiążą go z profilaktyką nowotworów płuc i przełyku.

Chrzan skuteczny na zatoki

To jedna z częściej wymienianych właściwości tej rośliny. Jeśli doskwiera Wam zapalenie zatok, to właśnie chrzan może pomóc pozbyć się tego problemu. To nie wszystko. Chrzan od wieków wykorzystywano jako naturalny sposób na przeziębienie. Pomaga on pozbyć się kataru. Ale nie tylko. Chrzan posiada właściwości wykrztuśne. To oznacza, że pomoże przy kaszlu. Możecie z niego przygotować prosty syrop.

Przepis jest banalny. Świeżo utarty chrzan (około 100 gramów) dodajcie do przegotowanej (ale koniecznie przestudzonej) wody. Tej ostatniej wystarczy pół szklanki. Odstawcie na godzinę. Po tym czasie należy odcisnąć sok, który powstanie. Dodajcie do niego 100 gram miodu. Syrop z chrzanu gotowy.

Właściwości rozgrzewające

Tę umiejętność docenia osoby zmagające się z bólami reumatycznymi, a także z problemami dotyczącymi kręgosłupa. W tym wypadku wykorzystuje się nalewkę z chrzanu. Jej przygotowanie nie sprawi problemu. 100 gram świeżo utartego chrzanu i szklanka spirytusu (może być również czysta wódka). Zamknijcie oba składniki w słoiku. Aby chrzan przekazał alkoholowi swoje właściwości trzeba poczekać co najmniej 7 dni. Po tym czasie słoik można otworzyć. Chrzan należy odcedzić, a nalewka jest gotowa do działania.

Zastosowanie w kosmetyce

To z kolei właściwość chrzanu o której zbyt często się nie mówi, ale jest ona godna uwiecznienia. Macie piegi? Nie lubicie ich? Właśnie znaleźliście naturalne rozwiązania na Wasz problem. Chrzan wykazuje działanie wybielające. I to dzięki nim można walczyć z przebarwieniami skóry. Nie „czystym” chrzanem, a nalewką z jego udziałem. Tym razem jednak mokrym składnikiem nie będzie alkohol (ten tak przy okazji – wysusza skórę). 100 gram utartego chrzanu należy dodać do połowy szklanki octu jabłkowego. Całość przelejcie do słoika. Szczelnie go zamknijcie i trzymajcie tak przez 2 tygodnie. Najlepiej w miejscu, które nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych. Po tym czasie całość odcedzić. A uzyskaną nalewką przecierać rano i wieczorem skórę.

To nie wszystko. Chrzan wspiera produkcję kolagenu. Tego ostatniego z wiekiem zaczyna nam brakować. Efekt? Starzenie się skóry i przybywające w zastraszającym tempie zmarszczki. Chrzan jest jednym z naturalnym rozwiązań, które pozwolą się zmierzyć z tymi problemami. Zawiera on w sobie sporo witaminy C. Ta ostatnia jest silnym przeciwutleniaczem. Zwalcza szkodliwe działanie nadmiaru wolnych rodników. Zalicza się do niego przyspieszenie starzenie się skóry.

Zamykając temat wpływ chrzanu na urodę, trzeba wspomnieć o jeszcze jednej właściwości tej rośliny. Jest ona wymieniana jako sposób na leczenie trądziku. Starty korzeń chrzanu należy dodać do mleka i ugotować. Uzyskanym roztworem przemywać skórę twarzy. Zabieg ten między innymi wspomaga jej oczyszczanie. Natomiast warto tutaj zaznaczyć, że nie każda osoba może go stosować. To przez mleko, które u niektórych może wywołać problemy skórne. Zamiast niego chrzan można wymieszać z jogurtem naturalnym. To również dobra maseczka na skórę.

Wpływ na samopoczucie

A ta umiejętność jest możliwa dzięki obecności witamin z grupy B. Mają one wpływ na układ nerwowy. Dość powiedzieć, że ich niedobór (może on wynikać na przykład z nadużywania alkoholu) może prowadzić do przedłużających się stanów z gorszym samopoczuciem. Brak w organizmie niektórych witamin z tej grupy wiązany jest również z depresją.

Dlatego chrzan warto uwzględnić w swojej diecie. Nie jako jedyny ratunek dla samopoczucia. Dieta, która ma pozytywny wpływ na nastrój powinna zawierać produkty mające w sobie witaminy z grupy B, ale również magnez, żelazo i potas.

Chrzan a odchudzanie

Po pierwsze roślina ta wspomaga proces trawienia. To właściwość pomocna w przypadku przejedzenia. Ale oznacza ona również, że chrzan wspomaga odchudzanie. Pobudza on wydzielanie soków trawiennych. Chrzan ma również niebagatelne znaczenie dla metabolizmu. Jego obecność w diecie przyspiesza ten ostatni. Warto również nadmienić, że chrzan posiada umiejętność wspomagania spalania tkanki tłuszczowej. Natomiast nie są one zbyt wysokie. Wśród spalaczy tkanki tłuszczowej chrzan nie jest liderem. A nawet nie znajduje się na podium.

W czasie diety odchudzającej chrzan może być obecny w Waszym jadłospisie. Jeśli chcecie pozbyć się nadmiaru kilogramów musicie unikać soli. Ta ostatnia – co złego by o niej nie mówił – podkreśla smak potraw. Tego w czasie diety może brakować najbardziej. Stąd właśnie udział pewnych przypraw (w tym również chrzanu) jest jak najbardziej wskazany. Szczególnie tych, które wspierają proces odchudzania.

Kto powinien unikać chrzanu – przeciwwskazania

Nie każdy niestety będzie mógł skorzystać z licznych właściwości tej rośliny. Po pierwsze – jeśli zmagacie się z wrzodami żołądka, to lepiej unikać chrzanu. Może on wywołać poważny ból brzucha.

Chrzan nie wskazany jest również dla osób zmagających się z chorobami tarczycy. W kontekście przeciwwskazań wymienia się też problemy zdrowotne dotyczące wątroby. Niewydolność nerek również powinna „powstrzymać” przed jedzeniem chrzanu. Warto też mieć świadomość, że nie powinno się go spożywać w zbyt dużych ilościach. To jedynie dodatek – pamiętajcie o tym.

Za to można go dodawać do wielu produktów i potraw. Znajdziecie go między innymi w sałatkach i daniach mięsnych. Warto też wspomnieć, że chrzan dodaje się ogórków kiszonych, ale i… białego sera. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo.